Co nám o sobě prozradil absolutní vítěz 1. ročníku soutěže?

Absolutním vítězem 1.ročníku soutěže Realiťák roku se stal Ing. Zbyněk Hloušek z HLOUŠEK REALITY. Získal cenu veřejnosti i cenu odborné poroty. Abychom zjistili, co stojí za tímto úspěchem, pana Hlouška jsme trochu vyzpovídali. Ing.Zbyněk Hloušek je špičkový certifikovaný realitní makléř. Realitní činnosti se intenzivně věnuje od r. 2002 a má za sebou stovky realitních obchodů. Je držitelem ocenění Realiťák roku a získal i Cenu odborné poroty.

Je absolventem mnoha realitních kurzů a kurzů v navazujících oborech (právo, fotografování, videotvorba, marketing apod.) a vzdělání si stále doplňuje. Při prodeji nemovitostí využívá nových technologií, jako jsou cenové mapy, profesionální fotografie, videoprohlídky, půdorysy a webové prezentace. Vede menší rodinnou realitní kancelář, která je členem Asociace realitních kanceláří ČR, a snaží se i svým vystupováním přispět k tomu, aby profese realitního makléře byla vnímána jako profese vážená. Specializuje se zejména na prodeje a výměny bytů a rodinných nemovitostí na Jižním Městě, v Praze 4 a 10.

Proč jste se do soutěže přihlásil a kde jste se o ní vůbec dozvěděl?

O soutěži jsem se dozvěděl mezi prvními, a to na odborné realitní konferenci loni na jaře. Podnětů, proč jsem se přihlásil, bylo několik. Jsem trochu soutěživý a nadchla mě i myšlenka poměřit síly s ostatními makléři a zároveň vylepšit povědomí o práci realitního makléře v očích veřejnosti. Rád zkouším nové věci a tady jsem měl pocit, že je to i dobrý způsob, jak se připomenout bývalým klientům.

Co Vám účast v soutěži přinesla a jak vnímáte své vítězství?

V první řadě to byla velká zkušenost a potvrzení toho, že práci makléře snad dělám dobře. Díky úspěchu v soutěži se mi otevírají nové možnosti. Dozvědělo se o mně více lidí a díky titulu Realiťák roku jsem pro klienty jako makléř ještě zajímavější a důvěryhodnější. Vážím si hlasů veřejnosti, i ceny odborné poroty. Je to pro mne zároveň ale i velký závazek. Do budoucna se budu snažit stále poskytovat ty nejlepší realitní služby a dále se vzdělávat. 

Vím, že o tom nerad mluvíte, ale přeci jen mi to nedá. Mnoho lidí si myslelo, že hlasování hodně souvisí s aktivitou na sociálních sítích. Já o Vás však vím, že facebookový profil jste si založil teprve před několika měsíci. I přesto jste získal nejvíce hlasů. Prozradíte nám tajemství tohoto úspěchu?

I bez facebooku se dá dobře fungovat. Mám také raději přímější vztah mezi lidmi, než ten virtuální. Běžně s klienty (stávající i bývalými) komunikuji a dělal jsem to i v soutěži. Jen jsem je na soutěž upozornil a velmi mile mne překvapila jejich odezva. Fandili mi, posílali hlasy a teď mi posílají spoustu gratulací. Po celou dobu, co pracuji v této branži, udržuji s klienty dobré  vztahy a snažím se pro ně udělat vždy něco navíc. S mnohými klienty mám tak dobrý vztah, že jsem se stal jejich rodinným realitním makléřem nebo se z nás se stali přátelé. V soutěži se mi tedy zúročilo celé mé 17- ti leté úsilí.

Díky novému realitnímu zákonu je dnes často profese realitního makléře přetřásána. Co Vás osobně baví na Vaší práci a co by podle Vás měl realitní makléř splňovat, aby byl úspěšný?

Oceňuji především pestrost práce, svobodu v rozhodování, jak moc a s kým budu pracovat. Každý den poznávám nové lidi a nemovitosti. Průběžný vývoj právního prostředí i nových technologií mne neustále nutí k dalšímu sebevzdělávání. 

Profese realitního makléře vyžaduje vysokou kvalifikovanost, zkušenost i lidský přístup. Podíváme-li se na prezentace makléřů, tak to o sobě tvrdí prakticky všichni. Ve skutečnosti jsou ale mezi nimi obrovské rozdíly. Dnes může dělat makléře skoro každý, přitom makléř nakládá s velkou majetkovou hodnotou svých klientů. Vzdělání makléře musí být víceoborové. Makléř je s nadsázkou něco jako praktický lékař ve zdravotnictví. Měl by mít široké znalosti a dostatečný přehled, aby uměl posoudit realitní obchod ze všech hledisek, a pokud potřebuje specializovanou pomoc, tak aby věděl, na jakého specialistu se obrátit, co od něj požadovat a jak s tím výstupem dál naložit. Úspěšný makléř musí být seriózní, vzdělaný a ochotný klientům nabídnout něco navíc. 

Pro řadu lidí bylo jistě překvapením, že vítězem prvního ročníku se nestal nikdo z velké realitní sítě. Jak velká je Vaše realitní kancelář?

I já jsem si myslel, že bude v soutěži větší tlak ze strany velkých realitních kanceláří a realitních sítí, ale to se nakonec nestalo. Za to patří velké díky i pořadatelům soutěže, že udrželi podmínky soutěže, jak byla vyhlášena, tj. soutěž realitních makléřů. Výběr realitního makléře je pro klienty mnohem důležitější než výběr realitní kanceláře, což potvrzují i výsledky soutěže. Klienti potřebují komunikovat s jedním zkušeným makléřem, který jejich věc podrobně zná, umí včas se vším poradit a klienty celým procesem úspěšně provede. Hodně se setkávám s těmi aktivnějšími makléři na školeních, vzájemně se sledujeme a všiml jsem si, že ti nejlepší pracují pod svým jménem, ať už ve své vlastní kanceláři nebo alespoň jako tým konkrétního makléře v nějaké síti. Naše realitní kancelář je menší, lokální a rodinná. Abychom mohli poskytovat klientům ty nejlepší služby, trvale spolupracujeme s několika dalšími specialisty, jako jsou advokát, daňový poradce, znalec na oceňování nemovitostí, fotograf, kameraman, grafik, inspektor nemovitostí apod., takže na zakázce často pracuje i cca 10 lidí. Hodně práce pro nás však dělají naší spokojení klienti, kteří nás dále doporučují a z jejichž referencí máme nejvíce zakázek.