Hodnota realitního makléře

Obchod s nemovitostmi má mnoho souvislostí - obchodní, realitní, právní, finanční, stavební, daňové i marketingové. Makléři jsou mnohdy téměř psychology, často mediátory. Takový profesionál má pro klienta velkou přidanou hodnotou. Umí posoudit rizika, časovou náročnost a správně nastavit cenu, přesto o tom někteří majitelé nemovitostí stále pochybují. Přečtěte si, jaký je můj úhel pohledu na tuto problematiku. Věřím, že po přečtení článku pochopíte, jaká je hodnota realitního makléře.

Za kolik? To je to, oč tu běží
Již několikrát jsem se setkala s tím, že mi někdo s hrdostí sděloval, že si nemovitost prodal sám - kolegovi v práci, na inzertním serveru samoprodejců či sousedovi. „Vždyť to není tak těžké a bylo to hned.” Tvrdí. Já ovšem často zjistím, že nemovitost prodal pod cenou. Třeba i o milion.

Zkušený realitní makléř je schopný správným nastavením ceny a použitím skvělého marketingu klientovi vydělat víc peněz. Mnohdy se podaří na nemovitosti i navýšit cenu, pokud je více zájemců.

Váš čas bude ušetřen
Čas se nedá koupit. Nebo ano? V případě, že si najmete realitního makléře, který o vás bude vzorně pečovat, ušetříte mnoho času.

Realitní makléř odprezentuje nemovitost osobně i online - zajistí fotografie, videoprohlídku, dá nabídku na internet a bude provádět prohlídky se zájemci. Někteří také nabízí službu Home staging, díky které může vaše nemovitost stoupnout v ceně. Též vyřídí potřebné dokumenty, nechá připravit financování, komunikuje s bankami a katastrem.

Dokážete si představit, že byste tohle všechno dělali sami? Dobře zvažte, zda není lepší vybrat vhodného realiťáka, který to vyřídí za vás. Ušetříte drahocenný čas, který můžete věnovat rodině nebo svým zájmům.

Neznalost neomlouvá
Je třeba pohlídat, aby bylo vše v pořádku s ohledem na mnoho zákonů. Povinnosti prodávajícího souvisí s Průkazem energetické náročnosti budov, předáním stavební dokumentace, pravdivé informování kupujícího o technickém stavu nemovitosti a také s daněmi.

Přidaná hodnota realitního makléře je v tom, že vás provede celým procesem prodeje a upozorní na dané souvislosti.

Kvalitní realitní makléř si na svou provizi vydělá svou prací a znalostmi, které využije v klientův prospěch. Bez důvěry to ale nepůjde. Hledejte, až najdete toho pravého partnera pro tak důležitý obchod. Vyplatí se to!

autor: Petra Wölflová, REALDOMUS