Investiční nemovitost? Přes rostoucí ceny trh stále nabízí zajímavé příležitosti

Chcete výhodně zhodnotit úspory? Nízké úrokové sazby v bankách vás asi nepřesvědčí, a pokud nechcete riskovat třeba na akciovém trhu, tak jednou z dlouhodobě nejpopulárnějších investicí jsou nemovitosti.

Samozřejmě hned na začátku musíte počítat s tím, že takový nápad mělo už mnoho jiných investorů a v polední době jsou v některých oblastech ceny nemovitostí dost vysoké. Jenže pro nákup investičnínemovitosti nutně nemusíte mít na účtu miliony korun, které jsou aktuálně nezbytné pro koupi bytu v Praze, Brně a některých dalších městech. Zajímavé investiční příležitosti lze pořídit už za stovky tisíc korun.

Zajímavých příležitostí je stále v České republice dost, jen to prostě nemusí být zrovna tam, kde bydlíte, nebo kde to dobře znáte. Nájemní bydlení získává stále více na popularitě a jistě na to má vliv stoupající cena nemovitostí a zpřísněná pravidla pro udělování hypoték. Ceny pronájmů rostou v podstatě v celé České republice, což je pro investory dobrá zpráva.

Příležitosti lze hledat ovšem i jinde. Velmi populární jsou rekreační nemovitosti, které lze dlouhodobě i krátkodobě pronajímat. I v tomto případě jsou však velké regionální rozdíly. Třeba horské apartmány už často atakují ceny bytů v Praze a to především těch v Krkonoších. Jenže stále lze najít zajímavé nemovitosti v oblíbených rekreačních oblastech. Třeba v blízkosti velkých měst nebo u řek a nádrží. 

Než se však do koupě nemovitosti pustíte, musíte si vše dobře propočítat. Především je potřeba rozmyslet budoucnost vlastnictví. Zde je velké množství variant. U pozemků a bytů to může být spekulace na růst cen samotné nemovitosti. U bytů pak čistě příjem z pronájmu. Další variantou je investiční byt, který v budoucnu připadne dětem, nebo u rekreačního objektu lze kombinovat
krátkodobé pronájmy a vlastní používání. 

Stejně tak je nutné rozvrhnout samotné investice. Vedle vlastních úspor lze samozřejmě použít i hypotéku. Její získání je sice dnes složitější než v předchozích letech, ovšem vlastní peníze jsou při získání hypotéky velkou výhodou a úrokové sazby jsou stále velmi příznivé. V každém případě počítejte s rezervou na úpravy a následné opravy. 

Samozřejmě se můžete při hledání vhodné investiční nemovitosti spolehnout sami na sebe a zkoumat nabídky realitních serverů. Z mnoha důvodů se však vyplatí využít služeb renomovaných realitních kanceláří. Ty můžete vybírat třeba podle projektu Realiťák roku, který oceňuje nejlepší makléře v jednotlivých krajích a okresech.

Realitní kancelář pomůže nejenom se samotnou koupí a případně dofinancováním hypotékou, ale jelikož se jedná o investiční nákup, tak vyřeší právní náležitosti a pomůže zajistit i následný nájem či další služby s tím spjaté. Především, pokud plánujete investovat do nemovitosti daleko od svého bydliště, tak místní makléř bude znát oblast mnohem lépe a poradí. 

V případě investičních bytů na pronájem stojí za pozornost nemovitosti například na severu Čech. Zde najdou dobré příležitosti i investoři s menším balíkem peněz. Například v Ústí nad Labem lze pořídit pěkný byt hluboko pod milionem korun. Tedy za třetinu či spíš čtvrtinu ceny stejně velkého bytu v Praze. Přitom nájmy se pohybují na třetině až polovině těch pražských, takže výnos může být velmi dobrý při nižších vstupních investicích.

U pozemků nelze obvykle počítat s výnosem z pronájmu, jde čistě o spekulaci s růstem cen. Asi největší jistotou jsou pozemky pro výstavbu rodinných domů v okolí velkých měst. Před koupí je potřeba ověřit status pozemku, napojení na sítě a vyplatí se i prozkoumat lokalitu s ohledem na dopravní dostupnost a občanskou vybavenost. A pak se obrnit trpělivostí. Celkově platí, že investice na růst cen je nejrizikovější a často to může být dlouhodobá záležitost. 

V poslední době velmi populární rekreační nemovitosti těží z obliby krátkodobých pronájmů. Část roku můžete nemovitost využívat vy a část roku ji pronajímat. Čistá návratnost investice je sice delší, ale v tomto případě to nebývá hlavní parametr. Zde více než v předchozích případech platí, že lokalitu si budete vybírat podle vlastní preferencí.