Konec daně z nabytí nemovitosti. Přinese to však i jiné změny

Vláda schválila návrh zrušení daně z nabytí nemovitosti. Její aktuální podoba platí od podzimu 2016 a přenáší daňovou povinnost na kupujícího.

Od konce roku 2016 platí daň z nabytí nemovitých věcí, v našem případě domů a bytů kupující. Daň ve výši čtyř procent z nabývací ceny byla hojně kritizována, pro kupujícího to bylo značné navýšení nákladů na pořízení nemovitosti. Pro byt v hodnotě pěti milionů korun to znamenalo navýšení nákladů o výrazných 200 000 korun.

S ohledem na současnou koronavirovou pandemii se rozhodla vláda tuto daň zrušit. A to zpětně od prosince 2019. Tedy kdo si pořídil nemovitost a ta byla zapsána do katastru v prosinci 2019 a později, tak už daň platit nemusí a pokud ji zaplatil, tak mu bude vrácena. Tedy pokud úspěšně proběhne legislativní kolečko.

Ministryně nám potvrdila politickou shodu

Jak však uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v živém vysílání našeho projektu Realiťák roku, tak problémy se schválením návrhu nepředpokládá, protože je návrh pozitivně reflektován v rámci celého politického spektra. Záznam vysílání si můžete prohlédnout zde, ministryně mluvila především o změně realitního zákona, který vstoupil v účinnost 1. března.

Zrušení daně by mělo rozpohybovat realitní trh, který byl zasažen koronavirovou pandemií a zároveň si makléři všeobecně stěžovali, že kupující otálejí s pořízením nové nemovitosti právě s ohledem na možné zrušení daně z nabytí. Trh samozřejmě ovlivňují i další skutečnosti bez ohledu na současnou epidemii. Nabídka není příliš vysoká, chybí novostavby a  zároveň na začátku roku začaly růst úroky z hypoték. To se však již změnilo a podle expertů se již trh začal vzpamatovávat.

Konec odpočtů úroků za rok a půl                                                        

Původní daň se vztahovala na koupi nemovitosti s výjimkou pozemků a novostaveb – bytů i rodinných domů. Po jejím zrušení však dojde na několik dalších změn, které již tak pozitivní nejsou. Tak především, od konce roku 2021 již nebude možné uplatňovat odpočet úroků z hypoték a stavebního spoření. Tedy u smluv uzavřených od začátku roku 2022. V některých případech výhody ze zrušení daně v podstatě vyruší zrušené odpočty úroků.

Od začátku příštího roku se také změní povinnost placení daní z příjmu při prodeji nemovitosti se ziskem. V současné právní úpravě platí, že osvobození od placení daně ze zisku jsou nemovitosti vlastněné déle než pět let, nově to bude dvojnásobek, tedy deset let. To se však v principu dotkne jen investorů, kteří nemají v nemovitosti trvalé bydliště. Protože v případě trvalého bydliště se nic nemění, daň z příjmu se teď i do budoucna neplatí od dvou let vlastnictví.