Koronakrize zatím na ceny nemovitostí významný vliv neměla, uvádí ČNB

Česká národní banka upravila pravidla pro poskytování hypoték. Zároveň oznámila, že ceny nemovitostí jsou podle dat banky stále nadhodnocené a současná krize způsobená epidemií koronaviru zatím na ceny nemovitostí neměla významnější vliv.

Podle České národní banky jsou ceny nemovitostí v České republice stále nadhodnocené. Poslední data vztažená k období přelomu loňského a letošního roku uvádí, že jsou ceny nadhodnocené o 15 až 25 procent. Předchozí průzkum z poloviny loňského roku ukazoval čísla nadhodnocení nižší, konkrétně o 15 až 20 procent, takže nadhodnocení cen stále mírně rostlo.

Poslední období ovlivněné epidemií koronaviru podle banky zatím výrazný vliv na ceny nemělo. Ale jedná se zatím jen o předběžná neoficiální data. Zároveň ČNB uvádí, že: „Vzhledem k nepříznivému vývoji v reálné ekonomice však vzniká potenciál pro jejich pokles v příštích čtvrtletích.“

Banka zároveň upravila pravidla pro poskytování hypoték. Tato pravidla zatím nejsou povinná, neexistuje pro to zákon. Jsou tedy doporučením pro komerční banky, které se však jimi obvykle řídí. Podstatnou změnou je zrušení limitu DSTI, tedy poměru měsíční splátky dluhu k čistému příjmu. Ten byl od roku 2017 stanoven na 45 procent. To znamenalo, že pokud má žadatel čistý příjem 50 000 korun, tak splátky všech úvěrů nesměly přesáhnout 22 500 Kč.

„Naše dnešní rozhodnutí o zrušení limitu ukazatele DSTI by nemělo být pro nikoho překvapením. Vždy jsme říkali, že limity budeme používat v době zvyšování rizik pro stabilitu finančního systému v České republice, ale ve špatných časech je zmírníme nebo dokonce zrušíme. K tomu jsme dnes přistoupili právě u limitu DSTI, protože banky i jejich klienti si jsou v současné nelehké ekonomické situaci způsobené opatřeními proti pandemii nemoci COVID-19 sami dobře vědomi rizik a chovají se silně konzervativně,“ komentoval rozhodnutí guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Česká národní banka tak zrušila už druhý takový limit. V dubnu, opět z důvodu koronavirové krize, zrušila limit ukazatele DTI, což je poměr celkového zadlužení žadatele k ročnímu příjmu. Limit byl nastavený v roce 2017 na devítinásobek, takže kupříkladu roční příjem 500 000 korun znamenal celkové možné zadlužení 4,5 milionu korun.

Pro žadatele o hypotéku je to dobrá zpráva, na druhou stranu Česká národní banka nezrušila další podstatný limit a to ukazatel LTV, tedy poměr mezi hodnotou hypotéky a zástavní hodnotou nemovitosti. Tento limit je nastavený na 90 procent s možností uplatnit výjimku 5 procent. V současné době tak banky, které se řídí doporučením ČNB, nemohou poskytovat stoprocentní a vyšší hypotéky, jak to bylo dříve běžné.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok to komentuje: „Limit ukazatele LTV jsme prozatím při vědomí pokračujícího nadhodnocení cen rezidenčních nemovitostí ponechali v platnosti.“