22.4.2020 9:50

Reality v době koronavirové epidemie. Očekávejme neočekávatelné

Reality v době koronavirové epidemie. Očekávejme neočekávatelné

Epidemie koronaviru už několik týdnů ovlivňuje doslova celý svět, Česko nevyjímaje. A vliv to má na všechny činnosti, tedy i na realitní trh. Trh to pravděpodobně změní, kdo bude připravený, vyhraje.

Prvním důsledkem epidemie je nouzový stav s omezeným pohybem obyvatel. To má samozřejmě na prodej, koupi či pronájem realit vliv, přestože prohlídky mohou teoreticky v omezené míře probíhat a zbytek lze řešit na dálku. A s realitami související stavební činnost zatím funguje. Ale těžko očekávat zásadní obchody, kupující teď čekají, co bude následovat.

Lepší výhled pro kupující a hypotéky

Následky epidemie budou záležet na tom, jak dlouho bude nouzový stav trvat. Čím déle bude v platnosti, tím bude vliv na celou ekonomiku větší. A čím bude větší vliv, tím víc to realitní trh ovlivní. Už teď vláda řeší různá pomocná nařízení, v našem případě posun splátek hypoték a nájemného či určité zákonné změny. Tou nejvýznamnější by mohlo být zrušení čtyřprocentní nemovitostní daně. Na druhé misce vah však leží možnost zrušení odpočtu úroků hypoték.

Realitní trh návrh ministryně financí Aleny Schillerové vítá, ale je otázkou, jestli to zásadně pomůže nemovitostní trh rozhýbat. Výkonný ředitel portálu Reality.iDNES.cz Petr Makovský je spíš skeptický: „Samo o sobě zrušení čtyřprocentní nemovitostní daně trh nerozhýbe. Pro kupující je to jistě skvělá zpráva, ale problém s nedostatkem nemovitostí na trhu to nevyřeší.“

Dalším pro realitní trh pozitivním důsledkem koronavirové krize je výrazné snížení základní úrokové sazby České národní banky. Což je výrazný obrat oproti začátku roku. Ještě v únoru Česká národní banka sazbu zvyšovala na 2,25 procenta, což by samozřejmě mělo vliv na úrokové sazby hypoték. V podstatě by měly být vyšší než uvedených 2,25 procenta, což se také koncem února dělo, sazby se blížily třem procentům.

Jenže v březnu Česká národní banka kvůli krizi sazbu dvakrát snížila a to dost podstatně. Takže ta současná je jedno procento. Takto nízká sazba byla naposled v polovině roku 2018, pak už vytrvale stoupala. Hypotéky by tak měly být levnější, což by mohlo trh nastartovat. Jenže to je z všeobecně pozitivních zpráv vše.

Přijde krize, ale jak velká bude?

Další důsledky epidemie už zcela pozitivně hodnotit nemůžeme, i když jejich dopad bude na různé části trhu rozdílný. S ohledem na aktuální opatření a to nejen v Česku ale i jinde ve světě lze očekávat, že letos ekonomika v lepším případě prožije pokles. Někteří ekonomové jsou však mnohem pesimističtější a očekávají velkou nezaměstnanost a následnou ekonomickou krizi.

Co to bude znamenat pro realitní trh? Pravděpodobně větší nabídku nemovitostí a pokles cen. Ano, je to jen věštění, ale když se podíváme na předchozí ekonomickou krizi po roce 2008, tak přesně tak to bylo, i když původ krize byl jiný. Na druhou stranu, český trh byl tehdy zasažen mnohem méně než třeba nemovitosti v USA, Španělsku a dalších zemích.

V každém případě na tom mnoho lidí prodělá a leckdo může vydělat. Situaci budeme samozřejmě podrobně sledovat, zatím to jsou jen predikce a prakticky je realitní trh zastavený. S jednou výjimkou a tou jsou krátkodobé a střednědobé pronájmy. To souvisí s podstatnými omezeními cestovního ruchu, který je aktuálně nefunkční. Hotely nesmí přijímat hosty, letecké spojení neexistuje a hranice jsou prakticky zavřené.

Investiční byty pro AirBnB krvácí

Velké trápení tato situace přináší majitelům bytů, kteří poslední roky vydělávali na oblibě sdíleného ubytování přes platformy jako je AirBnB. Jen v Praze takových bytů byly tisíce. Teď nic nevydělávají a na trhu se objevily pro středně dlouhé pronájmy za velmi výhodné ceny. Velký byt u Staroměstského náměstí lze nyní pronajmout i pod 15 000 korun měsíčně, tedy za ceny naposled tak před osmi lety. To se částečně přenáší v určitých oblastech, jako je právě Praha, i do cen dlouhodobých pronájmů. Nájmy začínají pomalu klesat, i když zatím to jsou spíš jen drobné korekce.

Jenže když bude krize trvat déle, tak mnoho majitelů investičních bytů pro krátkodobé ale i dlouhodobé pronájmy bude mít velké problémy platit hypotéky a začnou se bytů zbavovat. Ale to už předbíháme, možných scénářů je teď tolik, že by z nich nevybrala správně ani Sibyla