17.9.2019 7:00

Zákon o realitním zprostředkování: Jaké tři hlavní změny přinese?

Zákon o realitním zprostředkování: Jaké tři hlavní změny přinese?

Zákon o realitním zprostředkování by měl začít platit od začátku příštího roku. Jeho smyslem je změnit působení na realitním trhu, vnést na trh jasná pravidla a ochránit zájmy spotřebitele. Jakých konkrétních novinek se dočkáme?

Realitní zprostředkování bude vázanou živností

Makléři nově budou vykonávat vázanou živnost. Co to znamená? Pro svou činnost budou muset být odborně způsobilí. Odbornou způsobilost lze získat:

-        vysokoškolským vzděláním v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví,

-        vyšším odborným nebo středoškolským vzděláním s maturitou a tříletou praxí,

-        vykonáním odborné zkoušky ze stavebního práva, oceňování nemovitostí a daní.

Dohlížet na splnění potřebné odborné způsobilosti k realitní činnosti bude živnostenský úřad.

Bez zprostředkovatelské smlouvy se obchod neobejde

Zákon o realitním zprostředkování nově udává, že realitní kancelář musí s klientem, který bude mít zájem o prodej či pronájem nemovitosti, vždy uzavřít písemnou zprostředkovatelskou smlouvu, v níž nesmí chybět:

-        maximální výpovědní doba,

-        uvedení některých písemností,

-        stanovení provize.

Tato regulace má vyjasnit vztahy mezi stranami a především má zabránit inzerování nemovitostí, jejichž majitelé nemají zájem o obchod uskutečněný prostřednictvím realitní kanceláře.

Realitní makléři ponesou odpovědnost za své jednání

Další regulací je povinné pojištění profesní odpovědnosti, které bude ku prospěchu zprostředkovateli i spotřebiteli. Makléři tak ponesou odpovědnost v případě způsobené újmy. V tomto bodě se ale nejedná o významnou novinku, řada kvalitních makléřů je pojištěna už mnoho lét, a to i bez toho aniž by jim to zákon ukládal.

"Zákon je dlouho očekávaný, dlouho připravovaný a ani nyní ještě nepředpokládámé, že nastane jeho, všude medializovaná, rychlá a jednoduchá cesta k jeho přijetí. Je to způsobeno i tím, že se do jeho přípravy zapojuje stále více subjektů a lidí, kteří si v zákoně buď chtějí prosazovat vlastní zájmy a nebo ti, kteří se tím jen následně veřejně chlubí, lechtají si vlastní ego a přínos to nemá žádný. RKČR je od samého počátku podporovatelem vzniku zákona, podílela se na jeho přípravách a je tomu tak stále. Zákon po všech úpravách a změnách považujeme za měkký. Seriozní makléři až na pár drobností velkou změnu nepocítí a to je asi v pořádku. Realitní vykukové už teď hledají cesty, jak ho obcházet. Věřme, že bude zákon přijat, nebude to trvat dalších 10 let a že praxe ukáže, co je třeba změnit(novelizovat) tak, aby se profese realitního makléře postupně stala vyhledávanou, důvěryhodnou a nakonec i váženou", dodává Jiří Macháč, viceprezident Realitní komory České republiky.

Zajímá vás aktuální situace ohledně zákona? Přijdte s námi diskutovat v rámci podzimní roadshow, která startuje 2.10. na 6 místech v různých regionech. Na dotazy a podněty bude odpovídat Pavel Rakouš, vedoucí oddělení realiltní činnosti na MMR a hlavní osoba, která připravila návrh zákona o realitní zprostředkování.

Více informací o termínech a místech najdte na webu realitní roadshow.