Jak se stát nejlepším realitním makléřem od A do Z - 5. díl

Jak se stát nejlepším realitním makléřem od A do Z - 5. díl

V pátém dílu našeho pořadu, který připravujeme ve spolupráci s Reality.iDNES.cz se moderátorka pořadu Monika Lukášová a ředitelka projektu Realiťák roku přihlásila ke zkoušce odborné způsobilosti. A jak to celé probíhalo?

Petr MAKOVSKÝ

Vítám vás u dalšího dílu našeho seriálu, jak se stát nejlepším realitním od A do Z, který připravujeme ve spolupráci s Reality.iDNES.cz, tentokrát s ředitelkou projektu Realiťák roku Monikou Lukášovou, která má těsně před závěrečnou zkoušku v rámci realitní vzdělávací akademie v kurzu realitní zprostředkovatel. Moniko, jak dlouho vlastně ta příprava, příprava ke zkoušce, která tě velmi brzy čeká trvala?

Monika LUKÁŠOVÁ 

Tak já mám za sebou 13 denní, 13 zajímavých dní se spolužáky v rámci realitní akademie. Každý den byl úplně jiný. Každý den bylo jiné nosné téma. Každý den byl jiný přednášející, takže určitě těch informací, dojmů bylo spousta. 

Petr MAKOVSKÝ

Než se k nim dostaneme, možná se zeptám, kdo vlastně byli tvoji spolužáci?

Monika LUKÁŠOVÁ 

Moji spolužáci všichni byli hrozně fajn to za prvé. Byli z různých oborů a bylo zajímavý, že mezi spolužáky byli jak úplní nováčci, realitním trhem naprosto nepolíbení. Byl tam třeba hudebník, kterého covid donutil úplně změnit profesi a pak tam byli samozřejmě zkušení, ostřílení realitní makléři. Můžu zmínit vítězku loňského ročníku Realiťáka roku Petru Wölflovou. A jak jsem se s nimi v průběhu té akademii bavila, tak každý si z toho něco odnesl, pro každého to bylo svým způsobem a jinak přínosné.

Petr MAKOVSKÝ

To jsem se chtěl právě zeptat, jestli třeba Petra Wölflová, vítězka ročníku loňského Realiťáka roku, si vlastně z realitní akademie něco vůbec mohla odnést, protože je velmi, velmi zkušená. 

Monika LUKÁŠOVÁ  

Určitě, za prvý určitě tam Petra šla s jiným očekáváním než třeba já anebo ten zmiňovaný muzikant. A Petra také školí svoje nováčky a svoje realitní makléře. Takže tu zajímala i ta, ale ta stránka, jak realitní makléře školit a jaké další informace jim ještě nabídnout. Nicméně, když jsme se tak v průběhu bavili, tak i ona si osvěžila pár témat, kde třeba mezery měla, co se týkalo v exekucích, v právu, tak i nějaké nové věci určitě si odnesla.

Petr MAKOVSKÝ

A ty si už nějakou dobu v realitách pohybuješ. Dokážeš si vůbec představit, že by si přišla do vzdělávací akademie na kurz a byla naprostým nováčkem realitami nepolíbená? Zmiňoval jsi muzikanta. 

Monika LUKÁŠOVÁ  

Tak zvládnul to, prošel akademií nebo jestli udělá zkoušky, to nevím, ale že to dochodil do konce. Představit si to dovedu, ale určitě to není jednoduché, protože když člověk se v té branži vůbec nepohybuje, tak ty témata jsou tak obsáhlá a těch informací je tolik, že to může člověka možná i jako vyděsit, vylekat. Protože realitní makléř musí mít opravdu přehled v právu, ve financích, v marketingu, technickou část nemovitostí. Jako je toho opravdu hodně. Takže to není určitě jednoduché.

Petr MAKOVSKÝ

Jak vlastně probíhal takový standardní učební den? Říkala si, že jich bylo 13, byly všechny stejné?

Monika LUKÁŠOVÁ 

Hele vždycky to začlo ranní kávičkou. Ne ráno jsme se potkali, dozvěděli jsme se, co bude téma přednášky, představil se nám přednášející. Řekli jsme si, jak ten den bude probíhat, protože samozřejmě někteří makléři museli třeba i v průběhu toho dne odejít tak, aby si třeba plánovali, aby nepřišli o to důležité nebo o to nejdůležitější, co zrovna pro ně bylo. Ale jinak jo, každý den byl fajn, každý den byl nabitý informacemi a myslím si, že každý den jsme si to užili.

Petr MAKOVSKÝ

Měla jsi nějakou potom domácí přípravu nebo osvěžovala sis to, co ses naučila ve škole na kurzu potom doma?

Monika LUKÁŠOVÁ  

Také já nevím, jestli jsem úplně ideální vzorek studenta. Já jsem to tak měla vždycky ve škole, já Jsem se průběžně nikdy nepřipravovala, já jsem se vždycky připravovala, až když mi teklo do bot, to znamená vždycky až před tou zkouškou, na kterou jsem šla takže ne.

Petr MAKOVSKÝ

To je těžká zkouška za pár, za pár dní. Učíš se už nebo teprve začneš?

Monika LUKÁŠOVÁ  

Už se učím, už se učím a zase možná nemusí být tajemstvím, protože nejsem nováček na realitním trhu, na realitním trhu se nějakou dobu pohybuje, ale nikdy jsem nebyla realitní makléřkou. Neprošla jsem si žádný realitním obchodem. Nikdy jsem nekupovala, neprodávala svojí nemovitost, nezařizoval jsem si hypotéku. Takže tohle to jsou všecko pro mě nové věci. Takže jsem byla několikrát si sednout se zkušenými makléři, a tak nějak jsme si ten obchod procházeli. A já jsem se ptala a nasávala jsem doplňující informace k tomu, co jsem si odnesla z přednášek, aby mně to tak nějak dávalo větší hlavu a patu.

Petr MAKOVSKÝ

Jaká byla vůbec tvoje očekávání, když si do tohohle kurzu šla? Co z toho vlastně očekávali, jako co ti to dá nebo?

Monika LUKÁŠOVÁ 

Tak těch očekávání asi bylo víc. Vůbec mě zajímalo, jak taková akademie probíhá, jak ty makléři se připravují na zkoušku odborné způsobilosti, i jací lidé se tam právě potkávají. To mě překvapilo, potěšilo, že je to opravdu pestré a ten kolektiv tam byl velmi příjemný a zajímalo mě to i z pohledu projektu, jak vlastně ta příprava, příprava probíhá. Naopak pro mě jako samotnou, jestli vůbec zvládnu se připravit na takovou zkoušku a tu zkoušku udělat. Jestli bych já mohla být teoreticky realitní makléřkou.

Petr MAKOVSKÝ

A myslíš, že ty vědomosti, zkušenosti, které si získala, budeš schopná teďko třeba pro projekt Realiťák roku využít? Mají se makléři těšit na Mystery Shoppingách na nějaké záludné otázky, které, které ses naučila nebo odpovědi, které ses naučila v rámci akademie?

Monika LUKÁŠOVÁ 

Tak určitě, určitě ty otázky na to jsem zvědavá potom u zkoušky. Každopádně i naši nebo i naši, ale makléři z projektu Realiťák roku musí procházet testy, dělají nějaké případové studie. Tak už teď vím, že ty otázky nejsou úplně jednoduché. Vím, že jako připravit se na to a je jako dobré a zajímavé, že mají takový přehled a měli by tím, podle mě by tím měli procházet všichni. Myslím si, že by to bylo fajn, kdyby jednou za nějakou dobu byla povinnost, aby ten makléř ty své vědomosti prokázal.

Petr MAKOVSKÝ

Jaká byla pro tebe nejtěžší témata v rámci akademie, které byly nejtěžší dny? 

Monika LUKÁŠOVÁ  

Nejtěžší, nejméně zábavnější, ne, ne nejméně zábavné samozřejmě byly otázky ohledně práva, exekuce, insolvence. Nejenom, že tomu moc nerozumím, nepřišla jsem nikdy moc do kontaktu tady s těmi věcmi, ale i to někdy může být takový odstrašující. Samozřejmě Míra Jonáš to podával velmi zábavnou, vtipnou formou. Ale i tak jako člověk z jeho přednášky odešel s tím, že by rozhodně se neměl v životě dávat s nikým dohromady. Nedej bože se jako oženit, vdát a pořídit si nějakej majetek, to je, to je hrozný.

Petr MAKOVSKÝ 

Myslím si, že ten kurz je pro každého? To znamená opravdu, když se teď někdo kdokoliv rozhodne dělat realitního makléře, že má na ten kurz jít nebo bys tam čekala nějaké předpoklady pro, pro tu práci?

Monika LUKÁŠOVÁ  

A tak jako člověk, který se chce stát realitním makléřem, by měl mít určitě nějaké předpoklady. O tom jsme se bavili už v předchozích dílech. Měl by být komunikativní, měl by mít rád práci s lidma. Měl by mít určitě nějakého obchodního ducha. Neustále jako na sobě pracovat, vzdělávat se. Ale jako za mě asi, kdybych si mohla vybrat, tak bych nejdřív nějakou dobu chtěla v realitách působit v nějaké realitní kanceláři, správcovské firmě a trošičku tomu jako přičuchnout a potom teprve jít na kurz. Určitě by to bylo jednodušší, než-li pro ty lidi, který fakt vůbec netuší. Těch informací je opravdu hodně. 

Petr MAKOVSKÝ

Já vám budu všem, který se budete účastnit zkoušky držet palce. Budu vás pozorovat, na to se, na to se, na to se velmi těším.

Monika LUKÁŠOVÁ 

Já ne.

Petr MAKOVSKÝ

A uvidíme po zkoušce, jaké byly tvoje dojmy a jaké bude doporučení. 

Monika LUKÁŠOVÁ 

Tak jo, děkuju. Den D, poslední den realitní akademie závěrečné zkoušky. Je tady se mnou Ivča Cikánková, Míra Jonáš. Co mě čeká? Já se strašně bojím.

Ivana CIKÁNKOVÁ 

Tak bude to přísný, že jo nebo husto krutě přísný bych řekla.

Monika LUKÁŠOVÁ 

Jak to bude probíhat mi řekni ještě?

Ivana CIKÁNKOVÁ 

Tak ta zkouška má, taky jsme, jedeme podle metodiky ministerstva školství a jsme pod dikcí vlastně ministerstva pro místní rozvoj, takže se řídíme pravidly, který, který nám byly daný. A ta zkouška má vlastně v základu tři části. Ta první část je písemný test, na který mají účastníci 60 minut. My ten test máme koncipovaný vlastně do 12 okruhů, 48 otázek a jsou i kritéria pro to, aby si tím testem prošla. Za prvý tam musí být sedmdesátiprocentní úspěšnost, což znamená, že se nesmí udělat víc jak 15 chyb a zároveň v každém tom okruhu, kterých je teda 12 po 4 otázkách, tak musíš mít vždycky 50 % správně. Takže i když se udělají 3 chyby, ale podaří se v tom jednom okruhu, tak bohužel, testem se jakoby neprojde jo. Pak ten účastník může dál postupovat na ústní, praktickou, byť neuspěje v testu, tak si to může jakoby vyzkoušet, ale stejně musí přijít znova /souzvuk zvuků/.

Monika LUKÁŠOVÁ 

A absolvuje to celý znovu celý to kolečko?

Ivana CIKÁNKOVÁ 

Přesně tak.

Monika LUKÁŠOVÁ  

Přijde mi na to docela dost času, říkala si? 

Ivana CIKÁNKOVÁ

Je to hodně času, ten čas je jako velmi komfortní. V zásadě můžou si říct, že nám to nikdo nevyčerpal až na jednu nebo dvě výjimky. Ale nicméně zase na druhou stranu prostě pro lidi co začínají, chtějí si to promýšlet a nemají tu znalost úplně automatickou, tak je to fajn si myslím. No, potom ten test se vyhodnotí a vlastně přistupuje se k těm zbylým dvěma částem, což je praktická a ústní. Ta ústní to je teoreticky pro veřejný řemesla.

Miroslav JONÁŠ 

Z čehokoliv.

Ivana CIKÁNKOVÁ

Tam se tak jako s Mirkem ptáme zvesela nebo vážně jako na různá, na různá témata v podstatě je to pelmel všeho, daně, insolvence, exekuce, plánky, měření, listy vlastnictví, praxe v byznysu, argumentace na exkluzi. V podstatě kopíruje to hodně (???) s akademií.

Monika LUKÁŠOVÁ  

Ježiš tak a ta poslední?

Miroslav JONÁŠ

Ta poslední je praktická a tam je to postavený na tom, že my už s Ivou jsme nesympatický klienti, ty si sympatická makléřka a musíš nás přesvědčit o svých službách dle zadaných kritérií. No a pokud to vyhodnotíme /souzvuk zvuků/, ano pokud to vyhodnotíme, tak si uspěla, pokud ne, tak máš obrovskou výhodu, že můžeš přijít znovu a znovu nás uvidíš.

Monika LUKÁŠOVÁ 

/souzvuk zvuků/ ráda vás samozřejmě kdykoliv uvidím /souzvuk zvuků/ při týhle příležitosti bych byla ráda kdyby ne. A otázka na závěr, kdo je z vás dvou ten hodný a kdo je ten zlý?

Ivana CIKÁNKOVÁ 

/souzvuk zvuků/.

Miroslav JONÁŠ 

Já se Ivy bojím, už kdy přijde.

Ivana CIKÁNKOVÁ

Na tom je to postavený.

Miroslav JONÁŠ 

Já jsem potichu schovanej, dělám, že tam nejsem /souzvuk zvuků/.

Ivana CIKÁNKOVÁ

My ženeme ty klienty, tak jako já jsem paní učitelka a on je alkoholik, kterej má polovinu funkcí. Takže dobrý, jako vážně ta zkouška samozřejmě má velikej smysl. Já jsem ráda, že jí můžeme dělat, takže je to určitý síto, protože neprochází nám lidi, je to tak. Ta znalost nebo ta úroveň těch znalostí není malá, kterou musí lidi absolvovat a já jsem ráda, že třeba v rámci akademie prostě jsme schopný na to velmi dobře připravit a ty výsledky jako po, na těch zkouškách po akademii jsou dobrý, takže.

Monika LUKÁŠOVÁ 

Ještě mě napadá, je něco, v čem makléři jakoby nejvíc chybujou nebo dělají jim problémy testy nebo spíš pohořejí na tý praktický části?

Ivana CIKÁNKOVÁ

Testy, jednoznačně ty testy. Byť jsou jako celkem jasně daný ty otázka, největší problém je na těch testech. To procento lidí, který neprodukujou tou ústí nebo tou, nebo tou praktickou je mnohem menší. 

Monika LUKÁŠOVÁ  

A ještě je znát, jestli sem přijdou makléři, který neabsolvoval akademii a ty, kteří prošli akademií ohledně tý připravenosti?

Ivana CIKÁNKOVÁ

Samozřejmě je to tak, je to tak. Pokud přijde nováček odněkud jinud a přijde jenom na tu zkoušku, tak je jako v mnoha případech a to jsou lidi, který jako obvykle jako ani neprojdou jo, protože je vidět, že se jako lehce dotkli, někdo jim řekl jenom nějaký základ. Ale u těch lidí, který jdou z akademie, tak je vidět, že chápou ten kontext jo, že vlastně si to umí představit jakoby celej ten proces s tím klientem. Že umí provázat ty věci, což je strašně důležitý. Byť nemají tu praxi třeba v mnoha případech, tak jim to jako dochází a je vidět, že vlastně ta akademie dává tu, ten ucelený pohled na to ucelený jako náhled na tu problematiku jo, což je fajn si myslím.

Monika LUKÁŠOVÁ 

Jako za mě určitě těch informací v akademii zazněla strašně moc. Uvidím, jestli jsem si z toho vzala to, co potřebuju k tý zkoušce.

Ivana CIKÁNKOVÁ

Budeme na tebe velmi přísný.

Miroslav JONÁŠ 

Ale spravedlivý samozřejmě. 

Monika LUKÁŠOVÁ 

Jdeme na to, za chviličku nás čekají zkoušky a mně se tady podařilo odchytit Davida spolužáka. Davide, jak se těšíš? 

David 

Těším se moc, hlavně až to budu mít za sebou.

Monika LUKÁŠOVÁ 

Jak se bojíš?

David 

Moc se nebojím.

Monika LUKÁŠOVÁ 

Ne?

David  

Je to dost podobný zkouškám, který byly v průběhu celýho mýho života, takže jsem nervózní, kvalitně nepřipraven, ale doufám, že to zvládnu.

Monika LUKÁŠOVÁ 

To byla moje další otázka, jak hodně si se připravoval?

David  

Připravoval jsem se, myslím si, že důkladně, na kameru říkám důkladně, ale já jsem dával pozor v průběhu toho školení. Takže si myslím, že by to neměl být dneska problém. Doufám, že mě to nedožene. 

Monika LUKÁŠOVÁ  

Si zkušený makléř, už pracuješ v realitách?

David  

Pohybuju se v realitách nějakej rok a půl, takže neřekl bych o sobě, že jsem zkušenej, ale nějaké základy už samozřejmě jsem stihnul pochytit od svých kolegů, takže.

Monika LUKÁŠOVÁ 

Takže nějaké obchody už máš za sebou.

David  

Mám už za sebou nějaké obchody.

Monika LUKÁŠOVÁ 

Takže v tom případě to pro tebe bude úplně jednoduchý.

David 

Já doufám, o to větší to bude ostuda, když náhodou řeknu nějakou hloupost a pak mě to bude v průběhu mé kariéry dál dohánět a budou si o tom lidi povídat, ale myslím si, že to dobře dopadne. 

Monika LUKÁŠOVÁ 

Určitě, já jsem strašně zvědavá, co čeká mě, protože já za sebou samozřejmě nemám ani jeden obchod. Žádnou zkušenost, nic jsem si neprožila, tak jsem jenom takovej čistej teoretik.

David 

Já si myslím, že bohatě stačila tahle ta akademie k tomu, aby opravdu ty lidi, i který tím jsou nepolíbený, to zvládli, protože jako pro mě, i když se v tom pohybu už, už nějakou dobu, tak jsem spoustu věcí slyšel ne poprvý, ale potřeboval jsem si je určitě utřídit a myslím si, myslím si, že to zvládneme všichni úspěšně dneska.

Monika LUKÁŠOVÁ 

Já jsem se rozhodla stát se realitní makléřkou jenom pro účely našeho seriálu, který natáčíme, Jak se stát nejlepším realitním makléřem od A až do Z, to je jeden důvod. A druhý důvod, který jsem si tady ještě jakoby zesílila, když jsem tady tu akademii absolvovala, že mě to zajímá z pohledu těch makléřů, s kterýma v rámci projektu se bavím, pracuju. Přineslo mi to spousta jakoby inspirací a myslím si, že to byl jako docela dobrej nápad.

Iva CIKÁNKOVÁ 

Super.

Monika LUKÁŠOVÁ 

Jo, ne jenom jak je tady potkávat a ta zpětná vazba, ale hezky jsem si tady jako ucelila, co by v tý hlavě měli mít. V průběhu těch přednášek jsem viděla, na co se ptali, v čem třeba jakoby chybujou nebo kde mají jako mezery jo co a tohle mně přišlo zajímavý. Zkouška odborné způsobilosti finále nebo závěr mého 13 denního snažení. A musím říct, že to vůbec nebylo jednoduché. Zkouška se skládala ze dvou částí, písemná, ústní. Pro mě ústní o dost těžší. Zkoušející Míra Jonáš, Ivča Cikánková měli připraveno spousta záludných otázek. Myslím, že mě nešetřili. A pro to doporučení pro vás, pokud se chystáte zkusit profesi realitního makléře, vstoupit na realitní trh, zkouška odborné způsobilosti bez přípravy je podle mě nesmysl. Doporučuju, vyberte si nějakou akademii, ideálně od Realitního vzdělávacího institutu, kterou jsem vyzkoušela, protože přednášky byly bezvadně postavené. Materiály, které potom byly poskytnuty pro přípravu, byly perfektně zpracovaný. A já bych tímto chtěla i poděkovat Realitnímu vzdělávacímu institutu za to, že mně umožnili, abych touto akademii prošla a pro účely projektu Realiťák roku se stala realitní makléřkou, abysme pro vás mohli dál natáčet další videa. Mohli jsme se potkávat na fiktivních nemovitostech, které pro vás budeme připravovat v prodeji.