Jaký by měl být realitní makléř podle Štěpána Gjuřiče z RE/MAX Horizont ?

Jaký by měl být realitní makléř podle Štěpána Gjuřiče z RE/MAX Horizont ?

Jaký by měl být dobrý realitní makléř člověk nebo naopak, jaký by být něměl? Na to nám zkusil v rozhovoru odpovědět Stěpán Gjurič.

Monika LUKÁŠOVÁ (projekt Realiťák roku) 

Další díl našeho seriálu Jak se stát nejlepším realitním makléřem a já jsem dnes navštívila Štěpána Gjuriče z realitní kanceláře Re/max Horizont a zajímá mě, Štěpáne, dobrý realitní makléř, nejlepší realitní makléř jaký by měl být? Nebo možná spíš obráceně, jaký by neměl být. Jaký člověk se pro tuhletu práci vůbec nehodí, pro tuhle profesi?

Štěpán Gjurič (Re/max Horizont) 

Dobrý den a děkuju za pozvání. Dělám to 18 let a pořád to nevím. Ale pokusím se vám na tu otázku odpovědět. Myslím si, že to musí být člověk, který má rád lidi, který je prostě společenský, komunikativní. Jak to zjistit, je strašně těžký, když se někoho zeptáte: myslíš si o sobě, že jsi komunikativní, tak vám stoprocentně řekne, že ano. Jako neznám fakt skoro nikoho, kdo by na to odpověděl ne. A je docela těžký to dopředu jakkoliv zjistit, je to o nějakým hlubším poznání toho člověka. Ale komunikativnost, nějaký sociální schopnosti je, myslím, jedna z klíčových věcí. Druhá věc, a to si možná lidi často nemyslí, je pracovitost. Ono je to prostě hrozně moc práce a nejenom na tom začátku, jak si občas lidi myslí, ale prostě ta práce, pokud se má dělat dobře, je strašně krásná. A mě až překvapuje, kolik mých třeba dobrých makléřů opravdu tráví tou prací 12 hodin denně. Fakt jako to nekecám. To fakt jako makaj. Takže je to časově náročný. Jakej nemá být? No, tady možná jako se budou lišit odpovědi různých lidí, já si myslím, že prostě jako nemá to být člověk, který do toho oboru přišel rychle zbohatnout. To se občas stává, že lidi takovouhle představu mají. A úplně na rovinu mezi náma, takhle já jsem do toho oboru přišel. Já si myslel, že si v něm rychle vydělám nějaký peníze a půjdu pryč. A tak to se nepovede. Neznám snad nikoho, komu by se povedlo rychle jako realitní makléř zbohatnout, a je to spíš o nějakým dlouhodobým kariérním rozhodnutí: tohle chci dělat a chci to dělat dlouho.

Monika LUKÁŠOVÁ (projekt Realiťák roku) 

Já jsem se rozhodla, že se stanu realitní makléřkou, jsem úplně na začátku, měl byste pro mě nějaký tip nebo návod, co bych měla dělat, čeho bych se měla držet, nebo obráceně zase, když to převedu, čeho se vyvarovat, co makléři opakují za chyby, co jim na školeních říkáte a ono se to pořád točí, stejně jsem ti to říkal a zase blbě...

Štěpán Gjurič (Re/max Horizont) 

No, určitě bych vám doporučil ještě předtím, než úplně začnete dělat první kroky, popovídat si s více lidma, co to dělají, a dostat jasnou představu o tom, co vás vlastně čeká. Protože lidi mají ty představy často velice pomýlený. Nejviditelnější část práce realitního makléře pro běžnou veřejnost jsou prohlídky nemovitostí, ale vlastně, když se pak jako na to podíváte, tak to zabírá třeba 20 % času. A je prostě spousta věcí dalších, o kterých je potřeba s lidma mluvit a mít jasnější představu, co vás teda v tý práci čeká.

Monika LUKÁŠOVÁ (projekt Realiťák roku) 

Abych nebyla zaskočena. 

Štěpán Gjurič (Re/max Horizont) 

Abyste nebyla zaskočená, no a hlavně abyste po roce usilovné práce nezjistila vlastně: tohle je něco úplně jinýho, než jsem očekávala. Druhá věc, kterou poradím každému, když chce začít, vyberte si dobře partnera pro ten start. Těch možností je strašně moc. Můžete začít sama.

Monika LUKÁŠOVÁ (projekt Realiťák roku) 

To byste mi doporučil, nebo spíš se chytit nějakého partnera, nějaké sítě?

Štěpán Gjurič (Re/max Horizont) 

To bych vám samozřejmě nedoporučil...

Monika LUKÁŠOVÁ (projekt Realiťák roku) 

Mně to přijde jako strašně těžký. Kdybych nevěděla a fakt jakoby začínala, tak si říct: tak, začnu.

Štěpán Gjurič (Re/max Horizont) 

Jako našla byste nějaký veřejný kurzy, něco byste se naučila, ale jako podle mě byste měla velký problém. Určitě neříkám, že je vyloučený takhle uspět, ale je to strašně těžké. Tzn. vybrat si na to dobrýho parťáka, myšleno značku, ale i konkrétního člověka, který mě povede. Značek je tady fůra, myslím, že jsou i jako relativně vyprofilovaný prostě, takže každý si najde pro sebe to, kde se cítí dobře, no a klíčová je osoba toho člověka, který mě bude mít na starosti, abych tak řekl. Což někdy je majitel tý kanceláře a jindy ne a prostě důležitý pro mě je ten konkrétní člověk. Pokud to není ten majitel, tak mě zajímá, kdo bude ten můj mentor, kdo bude ten můj seniorní makléř, který mě bude do toho zapracovávat, protože já si s ním musím rozumět. Já s ním budu řešit každý den problémy, a když to nebude lidsky fungovat, tak to zase bude hrozně těžký.

Monika LUKÁŠOVÁ (projekt Realiťák roku) 

Teď se zkusím posunout o nějaký možná rok dál. Už nejsem úplný začátečník, už se v realitách pohybuju, ale jsem takovej střed jako. A chtěla bych být lepší. Chtěla bych patřit na tu špičku. Co dělám špatně nebo co byste mi poradil? 

Štěpán Gjurič (Re/max Horizont) 

No, tak to jako, už si myslím, bude případ od případu. Někdy to může být to, že tomu ten makléř nevěnuje potřebný čas. Někdy to může být to, a myslím, že to možná bude ten nejčastější problém, že do toho není ochotný investovat. Prostě na začátku se hodně věcí dá urvat jenom tou pílí a obrovským množstvím času, který do toho dávám, ale myslím si, že se dostanu na nějakou hranici. Hranici, která je daná právě tím časem, který je omezený. A dostat se pak na vyšší úroveň znamená začít přemýšlet jinak. A to je ten přerod z makléře do toho podnikatele. Já prostě v Česku vidím strašně málo makléřů, o kterých bych řekl: to je stoprocentní podnikatel. Ten to pochopil, že bude svůj byznys a že to není nějaký pseudozaměstnanec. Čili tenhleten přerod v hlavě "buduju svůj byznys, musím do toho investovat čas a peníze, ale dělám to pro sebe a to, abych někam vyrostl" mě prostě teď bude možná stát nějaký prachy, je hrozně důležitý a měl by vám v tom pomoct právě ten váš mentor. To je člověk, který vás má směřovat a jako nejenom prostě vás učit, jak nabrat příští panelákový byt, ale i vám prostě vysvětlit, o čem ta práce je a jak přemýšlet podnikatelsky.

Monika LUKÁŠOVÁ (projekt Realiťák roku) 

Tak jsem zvědavá, kam mě realitní cesta moje zavede. 

Štěpán Gjurič (Re/max Horizont) 

To já taky. 

Monika LUKÁŠOVÁ (projekt Realiťák roku) 

Děkuju.