27.1.2023 13:16

Kupujte teď, ceny už padat nebudou a nabídka je aktuálně vysoká

Kupujte teď, ceny už padat nebudou a nabídka je aktuálně vysoká

V nejnovějším pokračování rozhovorů s osobnostmi českého realitního trhu se podíváme na stav na trhu s byty a také budeme zjišťovat, proč v současné době kupující nechtějí koupit. Petr Makovský, generální ředitel Reality.iDNES.cz si o těchto tématech povídal s Jiřím Rájkem, CEO Era Reality, s Tomášem Dudou, výkonným ředitelem realitní kanceláře Professionals a Robertem Hanzlem, generálním ředitelem Next Reality.

Je první polovina ledna 2023 a na trhu je situace taková, že kupující se do koupě nemovitostí nehrnou. „Důvody jsou dva, vysoké ceny nemovitostí a vysoké sazby hypoték. Ty dvě věci jdou proti sobě, a pokud se s tím něco nestane, tak zůstane situace na trhu stejná,“ říká Jiří Rájek z Era Reality. Zákazníci si tyto dva elementy uvědomují, k čemuž přispěla mediální masáž, jak se zvyšují ceny nemovitostí. „Tomu se nedalo vyhnout, o růstu cen nemovitostí se psalo všude. A vysoké sazby hypoték také nelze pominout,“ dodává Jiří Rájek. 

Problematické parametry České národní banky

V případě hypoték však nejsou problémem jen vysoké sazby, jak upozorňuje Robert Hanzl: „V lednu to bude už půl roku, kdy jsou sazby hypoték vyšší, já bych je přímo vysokými nenazval, za vysoké sazby považuji 10 procent a více. Ale řekněme, že zájemci o nemovitost se s aktuálními sazbami už sžili, hledají v segmentech nemovitostí, kde ceny klesají, jenže narazí na problém schválení hypoték. Neprojdou totiž přes kritéria DTI, SDTI a LTV.“ Tato pravidla začala Česká národní banka vyžadovat od dubna 2022 pod vysokými sankcemi. Například parametr DSTI, což je poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek dluhu žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem. Robert Hanzl navíc připomíná, že nesmíme zapomenout na skokový nárůst nákladů na bydlení, což se může výrazně projevit především u větších nemovitostí. I to má vliv na jejich prodejnost. 

Ceny nemovitostí v developerských projektech jsou aktuálně hodně vysoké a to má samozřejmě vliv na jejich prodejnost, která není vysoká. A to přesto, že developeři nabízí zákazníkům značně zvýhodněné či doslova dotované sazby hypoték. Situaci na tomto trhu vysvětluje Tomáš Duda: „Developer má nastavenou nějakou marži, která musí uspokojit společníky a také musí odpovídat bankovnímu financování. Navíc musí zakalkulovat rostoucí ceny stavebních materiálů a práce. Takže ve výsledku zlevňovat nebude a raději bude čekat.“  Jednou z možností pro developery je podle Dudy pronájem jednotlivých bytů, což však může být daňově problematické. „Nebo lze prodat celý projekt jako celek. Zákazníci jsou a jsou to často firmy úplně mimo realitní byznys, které mají hodně volných prostředků a berou to jako investici,“ dodává Tomáš Duda. 

Koncem roku 2022 našel trh své dno

V listopadu a prosinci 2022 zaznamenal realitní trh výrazný pokles, jsou tedy na něm vůbec nějací kupující? „Listopad až polovina února je v realitách tradičně okurková sezóna, i když v minulých letech to tak nebylo a prodávalo se pořád,“ říká Robert Hanzl a dodává: „Poslední období bylo zřejmě to dno a také poslední impulz pro ty prodávající, kteří ještě nezlevnili.“ Ceny začaly klesat v létě 2022 a vrchol přišel právě před koncem loňského roku. Což zřejmě vybudilo kupující a jak říká Robert Hanzl, z naměřených dat za první týden nového roku jeho kancelář zaznamenala stejné množství poptávek jako před rokem. Naopak třeba v prosinci byl zájem meziročně jen poloviční. „K snížení cen jistě pomohla i mediální masáž, která pomohla prodávajícím uvědomit si reálnou situaci na trhu,“ doplňuje Hanzl. 

Nabídkové ceny podle statistik se vrátily na úroveň začátku roku 2022, takže slevy v podstatě vymazaly růst z první poloviny minulého roku. „Poslední půlrok byl ve znamení nejistot. Nebylo jasné, jestli úrokové sazby hypoték porostou nebo budou klesat. Proto se vyčkávalo, ale dnes je už situace stabilní a je zřejmé, že v krátkodobém horizontu se v tomto směru nic zásadního měnit nebude. S dalšími daty o realizovaných prodejích za loňský čtvrtý kvartál pak bude možné lépe pracovat s cenou nemovitostí,“ vysvětluje Jiří Rájek.

Sazby hypoték minimálně vyrovnají výhodné ceny 

Krize a růsty se cyklicky opakují. Podle Tomáše Dudy současná krize jednoho dne skončí a zadržená poptávka povede k výraznému zájmu o koupi nemovitostí. A čím delší to čekání na bod zvratu bude, tím razantnější pak bude následný zájem a růst cen. Tím bodem zvratu bude prohlášení nějakého subjektu, který zveřejní optimistickou prognózu. Může to být Česká národní banka, která začne snižovat úrokové sazby hypoték, jak uvádí Robert Hanzl a dodává: „Kdo chce levně koupit, má dnes výbornou příležitost. Ceny už výrazně klesat nebudou a navíc je na trhu velký výběr, jaký v minulých letech nepamatujeme. To se kupovalo to, co bylo.“ 

Samotné sazby hypoték nejsou takovým problémem, kritičtější jsou již zmíněné podmínky České národní banky,“ říká Jiří Rájek a dodává: „Z dlouhodobého pohledu zákazník i přes současné vyšší sazby hypoték vydělá na poklesu cen víc, než když sazby hypoték klesnou a ceny nemovitostí vyrostou, jen musí splnit kritéria, což může být problém.“ V podstatě je současný výhled mnohem optimističtější než v říjnu, kdy se v oboru všeobecně větší propad prodejů i cen, než jaký nastal. Legální obejití scoringu, tedy kritérií České národní banky, připravují někteří developeři, které podle Tomáše Dudy ve stále větší míře nabízí nové byty v rámci družstevního bydlení. 

„Současné ceny nemovitostí jsou výhodné, k redukci cen došlo a to často dost výrazně. Mediální zprávy na začátku roku 2023, že teprve dojde k propadu cen, nejsou postavené na reálných základech,“ říká Robert Hanzl. „Souhlasím, že některé mediální výstupy, které hodnotí situaci na trhu s nemovitostmi, se rozcházejí s daty, které máme k dispozici za poměrně velkou síť poboček a jednotlivých kanceláří,“ říká Jiří Rájek a dodává: „Přesto si sami nedovolíme dávat dlouhodobé predikce, dokážeme odhadnout situaci na dva tři měsíce dopředu. Navíc je potřeba pohlížet na situaci lokálně, nelze míchat jablka s hruškami. Jiná je situace v Praze a jiná v Prostějově.“

Ceny bytů se v roce 2022 v podstatě nezměnily

Podle dat se ceny bytů v České republice za rok 2022 v podstatě nezměnily, změny jsou mezi prvním lednem a posledním prosincem 2022 na nule. To jsou však data pro nabídkové ceny. „U developerských projektů ke změně cen nedošlo, developeři prostě nezlevňují. Ale na trhu se second hand nemovitostmi k poklesu určitě došlo,“ vysvětluje situaci u realizačních cen Robert Hanzl a dodává: „Realizační cena bude v tomto případě zhruba o deset procent nižší, protože ti kupující si o tu slevu řeknou. Kupujících je méně a nabízených nemovitostí zase více.“

„Situace se liší region od regionu, záleží na lokální cenové hladině, protože tam, kde byt stojí milion či dva, tak nárůst nákladů na hypotéku není tak markantní. Ale v Praze, kde jsou ceny extrémně vysoké, tak už je ten rozdíl mnohem markantnější, takže třeba na tomto trhu lze ještě nějaký pokles očekávat,“ vysvětluje regionální rozdíly Jiří Rájek a dodává, že bude zajímavé sledovat data za polední loňský a první letošní kvartál. Pro skupinu kupujících, kteří nemovitost nakupují jako investici, je dnes výhodná doba, říká Robert Hanzl. Výnos z pronájmu je totiž dnes mnohem reálnější než v minulých letech, kdy se pronájmy propadly a i přes nižší ceny a výhodnější hypotéky byl výnos záporný.

 

Graf č.1: vývoj trhu s byty - leden 2020 - listopad 2022 (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz))

 

Graf č.2: Vývoj poptávky po bytech (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Graf č.3: Vývoj poptávky po bytech (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Graf č.4: Vývoj hledanosti bytů v ČR (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Graf č.5: Vývoj hledanosti bytů v ČR (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Graf č.6: Vývoj nabádky od roku 2016 (ověřená exluzivní data projektu Realiťák roku ve spolupráci s CEMAP - cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz)

 

Analýza vývoje realitního trhu - Lídři

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Dobrý den dámy a pánové, vítám vás u našeho dílu dalšího o aktuální situaci na realitním trhu, tentokrát s Tomášem Dudou z Professionals, ahoj Tome. Ahoj. Robertem Hanzlem z Next Reality, ahoj. Ahoj, dobrý den. A s Jirkou Rájkem z Era Reality ahoj. Dobrý den, ahoj. Dneska se budeme bavit o dvou tématech. První z nich je, proč vlastně dneska nechtějí kupující koupit. První téma prvních 20 minut a potom se podíváme na aktuální stav na trhu s byty v rámci České republiky. Pánové pojďme na první téma, což je, co brání kupujícím koupit. Já tam mám nějaké myšlenky svoje a možná nechám nejdřív kolečko pro vás. Co vás jako první napadne pro to, proč dneska se tolik neprodává. Je začátek ledna jenom, abychom věděli. To znamená nebo první polovina ledna roku 2023, protože to je strašně důležité říct na začátek. Jirko.

Jiří RÁJEK (výkonný ředitel ERA Reality) 

Já myslím, že tam jsou naprosto jasný 2 elementy, vysoká cena nemovitostí, což se stalo za poslední 2,5 roku, všichni tušíme a druhá věc zdražení hypoték. A tyhle ty 2 věci jsou strašně proti sobě. A pokud se tohle to s tímhle tím něco nestane, tak ten stav tý situace bude stejný. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Myslíš si, že si ty kupující tohle to úplně jako v plné míře uvědomují tyto 2 elementy. 

Jiří RÁJEK (výkonný ředitel ERA Reality

Tak ta mediální masáž je celkem velká, poslední 2 roky jsme prostě slyšeli z médií to ceny nemovitostí jdou nahoru. Bude to stoupat nebo klesat, a tak dál. A samozřejmě ta situace v rámci úrokových sazeb, to taky se nedá minout a všichni to jako pociťují. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Roberte. 

Robert HANZL (Majitel Next Reality) 

No, tak já bych možná dodal, že k těm hypotékám samozřejmě, když jsme v lednu 2023 v aktuálním období už zhruba víc než půl roku v těch vyšších úrokových sazbách, bych neřekl úplně mega vysoký, to by byly třeba přes 10 %, ale prostě jsme na sazbách, kde ta společnost je prostě, není ochotná tolik akceptovat, ale už se s nima nějakým způsobem sžila. Tak když by je přijali a šli do toho segmentu nemovitostí, který na tom trhu dneska letí dolů, tak samozřejmě tam další aspekt, že neprojdou v rámci té banky. Díky těm limitům gtid a to to jsme u toho segmentu jako hypotečního financování. Samozřejmě ten druhý faktor, který je rozhodující, jsou to prostě obecně náklady na život a na bydlení, což je dneska taky rozhodující. Ty náklady v případě, že se kupují třeba nemovitosti nějakých větších rozměrů, tak samozřejmě dopadají na ty konečné ceny, za který jsou lidi ochotni nakupovat.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Zvlášť je něco dodat? 

Tomáš DUDA (Majitel Professionals) 

Kolegové už řekli skoro všechno, já jenom bych chtěl dodat možná něco trošku jinak. Ceny nemovitostí nebo speciálně v nových developerských projektorech nejsou až tak úplně postavené na tom, že developer sám chce vydělat hodně peněz. Chce, ale ne až tak má nějakou marži, kterou by měl dodržet pro své společníky pro bankovní financování, a tak dál. Ale on prakticky dost dobře nemůže, protože on je závislý na různých faktorech typu. Cena stavebních materiálů, cena práce. Všechno šlo nahoru. On nemůže jít do minusu, pokud nemá velký problém, tak zlevňovat prostě nebude. On radši počká. Teďka začíná hodně takovej trend, kdy developeři respektive developeři přemýšlejí, co s tím. Co je na skladě. Čekat, anebo je pronajmout ty nemovitosti, což vytváří určitý i daňový problém. Tam jsou nějaké takové nuance, o kterých se tady nechci vyjadřovat, ale anebo prostě ti developeři to chtějí prodat jako celek celý projekt. Teďka máme poptávky po z různých firem, které třeba nejsou vůbec ani nějak aktivní v realitním trhu třeba veleúspěšné IT firmy, kde mají peníze nevědí co, kam je dát, a tak chtějí nějaké nemovitosti a jsou schopni koupit celý projekt z plánu od nějakého developera, který má pověst takovou, že to asi dotáhne dokonce, aby tam nehrozilo nějaké nebezpečí a budou to držet jo, takže jako ten problém toho těch cen je pro každého trošku jiný. Podle toho, v jaké situaci je a podle toho to je. Ty slevy, o kterých se teď mohutně píše nějakých 15, 20 % i 30 %, že trošku jde dolů, je otázka kde, jaký trh atd. těch trhů je spousta, spousta různých lokalit, spousta míst, kde se nedaří až tak dobře jako někde jinde, takže je těžko porovnávat hrušky s jablky. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Já možná se vrátím k tomu tématu kupujícím brání koupit. Možná se pojďme podívat na to, jestli vůbec ty kupující jsou, jestli vůbec velký kanceláře dneska mají těch dostatek zájemců o tu koupi nemovitostí o prodej víme. Nabídka, nabídka na prodej roste, nejenom na prodej na pronájem, vidíme to vidíme to z čísel, ale jestli ty kupující se pomalu možná začnou vracet, protože viděli jsme listopad prosinec, že ty čísla šly extrémně dolů. Tam možná bylo nějaké dno. Nestalo se, z našich čísel vím, že se něco stalo po Vánocích nebo po Novém roce. Jak to vnímáte vy, možná Roberte.

Robert HANZL (majitel Next Reality) 

Já jsem při nějakém našem tady povídání podzimním říkal, že to období Vánoc až tak možná do poloviny ledna tradiční okurková sezóna, kterou jsme teď 2 roky tady neměli, protože ten byznys prostě rostl a vlastně prodávalo se v jakýmkoliv ročním období, tak bude možným dnem, protože to bude taková ta poslední kapka pro ty majitele, kteří ještě nezlevnili. Jo to srovnání s developerama je samozřejmě je nasnadě, protože developeři to není tak flexibilní vlastně subjekt k tomu slevování. Tomáš to tady popsal naprosto přesně. K tomu se nedá vůbec nic dodat. Běžný majitel nemovitosti, kterou prodává jakoby z druhé ruky, tak samozřejmě je mnohem více flexibilní, může na ty věci reagovat ve spolupráci s makléřem. Okamžitě může rozhodnout, že teď tu nemovitost zlevní a vlastně nějakým způsobem i na ten trh přizpůsobí tak, aby prodejná byla. A já říkám, tohle to období těch Vánoc bylo potom období někdy půlročním, kdy to ten pokles cen začal opravdu někdy o prázdninách, tak tak bylo takový to poslední, kdy ještě ty, kteří nezlevnili, tak zlevnili. A já myslím, že se to projevuje právě v těch prvních dnech letošního roku, kdy my jsme třeba, zrovna včera jsme měřili ten první týden a hned to pondělí následující tak jsme na stejným počtu poptávek, jako byly začátkem roku 2022. Jo jenom pro srovnání třeba o první týden nebo první 2 týdny v prosinci bylo zhruba na 50 %. Takže zájem je. Uvidíme, jestli ten trend bude pokračovat. Možná to bylo, že spousta lidí si o Vánocích rozmyslela, teď bychom mohli investovat teď jsou ty ceny příznivý a ta mediální masáž právě vede k tomu, že samozřejmě spousta majitelů si to uvědomila, že musí s tou cenou jít dolů, protože ten trh, když jsme tady u tý první otázky řešili, co brání klientům nakupovat. No, tak to prostě byly ceny, které vyrostly, vyrostly od vlastně v covidu. My ještě teď i po těch a já říkám třicetiprocentních vlastně discontech slevách, tak nejsme na cenách, které tady byly na konci roku 2019 to znamená před covidem jo, takže tam ty ceny vylítly. Teď se mírně upravily a myslím si, že by po tomhle tom jako snížení měla teď pokračovat prostě spíš nějaká stagnace. Určitě u bytů menších bytů a ten návrat k tomu růstu cen tady bude určitě v dalších letech. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Jenom do toho skočím, že podle čísel, který máme, tak vlastně dneska ceny bytů v České republice jsou na stejné úrovni jako začátkem roku 2022 to znamená od začátku roku 2022 co nastoupal do června, tak teďko pokleslo. No, to je jakoby ten, a to jen status tady vidíme z velkých čísel velkých čísel. Celá Česká republika z nabídkových cen.

Robert HANZL (majitel Next Reality) 

Ceny ty realizační, to je pak otázka.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Tam se dostaneme, Jirko, ty jsi něco chtěl. 

Jiří RÁJEK (výkonný ředitel ERA Reality

Já navážu na to, jak odpovídal vlastně Robert v té první otázce, to je o tom, že si myslím, že spousta lidí si tak jako zvykla na to, že ta úroková sazba už prostě nebude 1,8 1,7 že ta úroková sazba bude vyšší. A i ty vyhlídky ze strany ČNB jsou takový, že v letošním roce se rozhodně asi úroková základní úroková sazba měnit nebude, takže jestli chtějí něco koupit, tak kdy jindy než ne, když ne teď. Ten půlrok bylo většinou období a my pamatujeme ty různý krize v realitách, vždycky ten půlrok je, tak mi ten čas na to vystřízlivění. Ty situace bylo tady spousta jako měsíců týdnů, kdy vlastně lidi nevěděli ani my jsme nevěděli, co bude. Žádný prohlášení ze strany ČNB žádný prohlášení ze strany dalších subjektů. Developeři měli taky takový 3 měsíce ticha, protože taky sami nevěděli, jak se k tomu budou muset postavit. A dneska už ty karty trošku se začínají vykládat na stůl. My s tím můžeme pracovat a samozřejmě může s tím pracovat i ten kupující. A ta situace je pro něj daleko průhlednější, jo, to co dneska my nevíme, nevíme z katastru nějaký velký data v tom, za co se prodávalo, realizovalo v tom čtvrtém kvartálu vlastně loňský roku, a to bude pro nás jako pro realiťáky jako určující k tomu, jakou cenotvorbu budeme dělat v tom dalším období.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Jasně nemá tady i vliv ta varianta na ty kupující, že v poslední době vidíme mediální masáž expertů a v uvozovkách expertů, jakým způsobem ještě očekávají pokles cen v následujících několika měsících, protože podle mě ty ten pokles už nemůže být tak tak dramatický jako se někteří snaží říkat.

Tomáš DUDA (majitel Professionals) 

Já osobně si myslím, že já si myslím, že tohle je strašně individuální záležitost, jde o motivaci těch prodávajících, proč vlastně chtějí v této době, která není jakoby úplně skvělá na prodej, prodávat. Asi musí jo, kdyby počkali půl roku rok, tak se vsadím, že vždycky všechno pomine. To tady už bylo a bude vždycky dokolečka. To samé, ty cykly se opakují. Po takové krizi většinou nastane strmý růst cen, prodejů, všeho, jo. Proč, protože lidi prakticky to bydlení potřebujou, to je jedna ze základních podmínek. Přežití je najíst se, napít se, bydlet někde mít střechu nad hlavou. Ti lidi potřebujou to bydlení. A to období, kdy vlastně se jakoby neprodává, ono se vždycky prodává, ale ne tolik, tak je podle toho, jak je dlouhé, tak se, tak se ta zadržená poptávka přesune do toho období po ty krizi, kdy někdo zahlásí, je po krizi. Třeba Česká národní banka nebo nějaký experti, kteří jako dají nějaké optimismus do médií. No a potom začnou ti lidi řešit to, co vlastně chtěli řešit teď, ale neřeší, protože čekají až experti, když řekli, že to bude levnější, tak počkáme ještě jo a tohle je podle mě celá logika toho všeho.

Robert HANZL (makléř Next Reality) 

No a my jako experti říkáme, teď už je to levné a teď nakupujte, protože už jsem říkal před chvilkou, neočekáváme asi nikdo, že bude pokračovat nějaký jako strmý pokles těch cen. Naopak tím spouštěcím jako dalším spouštěcím mechanismem, krom toho, že i ty ceny dneska jsou opravdu nízké jo a je podstatně větší výběr, než právě byl třeba před tím rokem rokem a půl, kdy lidi vlastně brali to, co bylo. Dneska máte krásný výběr. Ceny fantastický a tím dalším spouštěčem toho jako upgradu tý poptávky bude právě to, že se a to tady naprosto vlastně zase, že tady bude pozitivní impuls právě třeba ze strany České národní banky, anebo ze strany bank, kdy se strhne lavina v momentě, kdy banky začnou zlevňovat úrokové sazby hypoték a pak to bude nízký ceny nemovitostí v kontextu snižující se úrokový sazeb hypoték. Ten trh poroste. Létama se jasně ukázalo, že prostě investice do nemovitostí je zajímavá pro celou řadu jako konzervativních investorů a tak jak nám prostě bude růst životní úroveň, tak, jak budou růst ty platy. Nejsme tady vůbec v nějakým prostředí vysoký nezaměstnanosti, kde by to mělo dopadat na obrovský propouštění firem atd. i ty energie se vlastně svým způsobem vlastně vyřešily. Tak nevidím tady extra důvody, proč by vlastně měl pokračovat nějakej exodus tady cen nemovitostí.

Tomáš DUDA (makléř Professionals) 

Já si dovolím tady vstoupit do toho jenom pro zajímavost jsem si vytáhl tady nějaká čísla. Já jsem porovnával náklady na hypotéku na 1 000 000 Kč na 20 let. Porovnával jsem tříprocentní úrok 5 546 Kč z šesti procentním, který je dneska zhruba takový, stojí to 7164 za 1 000 000 Kč. Rozdíl je 1 618 Kč, čili když někdo je schopen tohle platit, tak by to měl udělat, protože využije ten pokles ty ceny, který je tolik a kolik procent, protože když bude čekat, až budou ty úroky nižší, tak bude platit o to víc. Uvidíme jak jak mu to v tý kalkulačce...

Jiří RÁJEK (výkonný ředitel ERA Reality

Přepočítal v kontextu jako 20 let tak jako předpokládá se, že já nevím, pěti sedmi let, to výš, jak 6 % nebude. Takže jestliže dneska koupí někdo nemovitost reálně o 20 % níž, než byla na to loni, tak na to v kontextu prostě dvacetileté hypotéky vy dělá velmi mnoho peněz.

Tomáš DUDA (majitel Professionals) 

Přesně tak. 

Jiří RÁJEK (výkonný ředitel ERA Reality

Jo a pořád jako ten úrok ta úroková sazba není nic šílenýho. Ne, já myslím, že daleko kritičtější jsou ty kritéria dti dtc, protože spousta lidí by na to finančně mělo, ale tohle to je limituje a tím by jako se porazila ta poptávka jako daleko víc, ale ještě ještě jednu věc, kterou jako souhlasím s pánama kolegy tady. My neřešíme nic kritickýho, tady není zatím ve výhledu to, že by se ekonomika měla propadnout o nějaký šílený procenta. Jasně řešíme nějaký jako momentální situace na trhu, která se díky tomu půl roku, který už je za náma stabilizuje. A my budeme řešit jenom jako dopředný věci, který ta vyhlídka je veskrze pozitivní. Já jsem strašně rád.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Já souhlasím s tím, že když jsme se koukali na tyhle ty věci v říjnu, tak jsme se najednou všichni báli, že ten propad bude daleko extrémnější a že to bude daleko dýl trvat. Dneska asi jsme všichni už výrazně vyšší optimisti, protože ta situace se relativně vyrovnala a vyrovnává výrazně rychleji. Jo, samozřejmě nejhorší je ta mediální masáž, kterou jsme říkali, protože samozřejmě čím špatnější zpráva, tím větší sledovanost a určitě nechtějí nikdo slyšet, jak se zase začne zdražovat. Nehrozí a já tam vidím tu jednu ještě jednu věc, že spousta lidí si vlastně neuměla představit, že když si měla vzít hypotéku na 7,8 %, takže vlastně si to bere jenom na prvních 5 let třeba fixace. I v té době se s tím dá něco dělat, takže jak si Jirko říkal, že to potom spadli na 6. Ti lidi se to nedokázali přepočítat. Dneska už zase díky tomu, že mají nějakou znalost, tak už to s tím dokáží pracovat. A ty ceny dneska souhlasím naprosto s váma, prostě dneska začíná být optimální příležitost, to koupit. Ta příležitost prostě bude tady možná leden možná únor. 

Robert HANZL (majitel Next Reality) 

Já jdu nakupovat jako jednoznačně teď na tom trhu jako jo, spousta lidí kolem mě teď má zvýšenou poptávku, možná to dokazuju ty čísla. Ale já rozhodně jdu nakupovat jako to tak.

Tomáš DUDA (makléř Professionals) 

Ono taky se v poslední době zapomnělo na to, že ta úroková míra těch 6% ještě není to tak moc dávno. Byla úplně skvělá. Ta nízká úroková míra je historicky velmi nedávná, nenormální bych řekl, vy se prostě vlastně, když si vezmete, že byly hypotéky, já si pamatuju za 1,67 %, jo, to jsem tak viděl tu nejnižší, tak si vemte, že ta banka musí mít tak dvouprocentní asi tak marži, aby to vůbec prodala, že oni kupovali vlastně to byly ty minusové sazby od národních bank atd. aby podpořila, což je nenormální, takže jako 6, 7 % nebo 4, 5 % je v podstatě úplně normální. Nenormální bylo to, co bylo doteďka. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Pánové, co vlastně teda brání kupujícím dneska kupovat, byť po tý diskuzi si myslím, že by ti kupující dneska se měli, kdyby byli chytrý, tak by měli jít nakupovat okamžitě. Kromě teda samozřejmě dted tamta skóre. 

Tomáš DUDA (makléř Professionals) 

Ty věci se dají taky obejít, a když jsme se bavili tady o některých developerech, kteří se do toho pouštějí a víc a víc. Prostě dělají družstevní bydlení a začíná se to masivně používat z jednoduchého důvodu. Obejít tady ty bankovní restrikce pro ty lidi, kteří někdy třeba mají příjmy, které nejsou celkem jako na daňovým přiznáním a neodpovídají ty bance. To je je taky dost, anebo prostě lidi, kteří skutečně neodpovídají, ale jsou schopni tohle platit, protože někdy je splátka toho prostě placení těch poplatků za družstevní bydlení je někdy třeba na úrovni placení nájmu, protože, jak se propadaly prodeje, tak se zvyšovaly pronájmy a ceny taky.

Jiří RÁJEK (makléř Era Reality) 

Jednu věc jako dvou vzdělávání vůbec toho tý naší populace, že existujou alternativní způsoby vlastnictví nemovitosti, což tady jako 15 let nebylo. Byla jako masáž od nás všech, co si budeme nalhávat o tom. Prostě kupte si vlastně nemovitost. Vlastní nemovitost je to nejlepší, co můžete mít, tak je to mentalita Čechů. To tak není to jenom od nás. 

Tomáš DUDA (makléř Professionals) 

Přitom si vemte tady kousek za hranicema v Německu v Rakousku je okolo 50 % lidí bydlí v nájmu. To vůbec neznamená, že jsou to nějaký chudáci, kteří si to nemůžou dovolit. Je to prostě jiný. Jiná mentalita jiný způsob myšlení. Přináší jim to třeba i flexibilitu, můžou se spíš jako přestěhovat třeba za lepším zaměstnáním nebo lidi si kupujou třeba mladí, skončí školu koupí si nějakou garsonku nebo nějaký malý byt. Pak se ožení a potřebuje větší pak má děti víc a víc atd. a pak pak zase, když už stárne, tak ty děti jsou pryč a zase potřebuje menší to jsou takové přirozené pohyby, proč se kupuje prodává nebo stěhuje. Když když máte nájem, tak z toho nájmu se jako mnohem snáz přestěhujete, než když musíte něco prodat a koupit.

Robert HANZL (makléř Next Reality) 

Tak oni ty ceny nemovitostí samozřejmě tak jako na západ od našich hranic byly historicky zase výše, než byly třeba v Praze. Vzpomínám si na diskuze, které tady byly vlastně v těch minulých letech. My jsme vlastně říkali, že hlavním zdrojem růstu cen nemovitostí je to, že těch nemovitostí máme málo, a to neznamená, že v týhletý situaci najednou těch nemovitostí se na tom trhu objeví tolik nebo postaví tolik, že ten trh bude uspokojen. Je to prostě jenom to, že se samozřejmě v momentě, kdy se nastartuje pozitivnější myšlení, všechny ty signály jsme tady popsali, tak zase budeme v úplně stejný situaci a zase tam bude pokračovat růst, takže to je tohle. A já samozřejmě to už jsem k tomu vyzýval, bavili jsme se o tom s různýma poslancema. Česká národní banka by rozhodně s těmi limity (???) Měla něco udělat, a to myslím, že jako absolutně zásadní věc, ono se vlastně sloučily 2 věci nebo potkaly 2 věci, kdy při růstu cen hypoték Česká národní banka zavedla ty limity. A samozřejmě ale zároveň to tady dneska vysoký úrokový sazby, tyhle 2 věci spolu vlastně nemají fungovat, byla to ochrana, byly nízký úrokový sazby DTI dsti, v momentě, kdy trh je regulován vlastně tržně vysokými úrokovými sazbami, tak zas by bylo asi záhodno povolit toto. Samozřejmě Česká národní banka víme, jak to s ní je, tak uvidíme třeba na to vyslyší a už jsem slyšel, že ty tlaky jako tam na to jsou už se o tom dokonce i jednalo. Neprošlo to. Přejme si, aby to, aby se ten trh uvolnil. 

Jiří RÁJEK (makléř Era Reality) 

Tak ono to ten tlak jenom z naší strany, ale samozřejmě ze strany bank. Zásadně asi jako mediálně mediánem vypočítali a škrtli rok 2021 a 2020, tak se tady nebavíme o těchhle těch věcech, o kterých se bavíme, protože máme za sebou 2 historicky nejlepší roky v realitách v hypotékách. A teď je tam nějaký propad. Asi všichni dopočítáme jako v čase, jaký ten propad je, ale jestli se vracíme zpátky na rok 2020 na začátek a měli jsme za sebou rok 2019 rekordní, tak možná jako v tom jako kontextu máme před sebou zase rekordní rok 2023, jako by byl rok 2020, takže. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Já bych to možná shrnul víceméně, co chybí, co možná brání kupujícím koupit je to, že nemají žádný pozitivní signál. Ne od nás jako z realitního trhu, ale ze státu z České národní banky, případně od bank od vlády.

Tomáš DUDA (makléř Professionals) 

Je to hodně v rukách médií, které.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Z nich jasně není. 

Tomáš DUDA (makléř Professionals) 

Které prostě prostě jak jsi sám říkal před chvilkou bad news prodává zprávy, a to není moc dobré, protože protože by asi bylo načase, aby se začaly ty lepší zprávy víc a víc objevovat v médiích. Lidi to sledujou lidi to vědí, on expert řekl, že to bude o 30 % levnější, tak počkáme maminko, jo, to takové to znáte ono vůbec představte si, že my se pohybujeme v realitním trhu každý den x let a máme jako žijeme v tom, ale to jsou lidi, kteří teď vůbec nepochybuju o jejich inteligenci nebo vzdělání, ale je to lékař. Je to pekař, je to já nevím, kdo kdo prakticky se začne o tohle zajímat. Až v momentě, když nastane potřeba jo, pak si o otevře noviny a zjistí Ježíši Kriste, je zle počkáme jo, takže tyhle naše teorie nebo i praktické zkušenosti by se měli víc a vydávat do médií, aby abychom měli prostor tohle lidem nějakým způsobem vysvětlovat, aby tam byli i dobré zprávy, protože to je to není, že si tady přihříváme naši vlastní polívčičku a chceme mít lepší a lepší vizi. Chceme ale v podstatě říkáme pravdu, je to jasná logika, která vždycky se opakuje a opakuje. Oni vždycky, jak je ta krize, ať je jakákoliv a kdykoliv, tak vždycky to podle médií bylo jako nastává zítra konec světa. Jo, ono to tak nikdy není a vždycky ta špatná doba přejde a přijde dobrá doba. Nevěřím tomu, že by tato krize měla být jiná. 

Robert HANZL (makléř Next Reality) 

Nebude. Hlavní je, že co brání kupujícím koupit, vlastně teď už nic krom tý banky, a to je ceny jsou příznivý, a to, že ještě někde dneska můžeme číst v lednu na začátku roku 2023 zprávy o tom, že ty ceny nemovitostí teprve budou klesat, tak prostě to nejsou reálný zprávy. Naopak ten pokles tady byl a teď vlastně ta příležitost toho jako využít to, že by to mělo dál pokračovat, jsme se tady shodli, že už vlastně není vůbec reálné. 

Jiří RÁJEK (makléř Era Reality) 

Já k tomu jako jednu věc, kterou (???) Do těch médií se dneska vyjadřuje kdekdo celé bez širší znalosti kontextu a věcí. Myslím, že tady nikdo z nás tří jako by nedal ruku do ohně za to, že dokáže predikovat, co se jak se bude trh chovat za půl roku. Máme nějakou širší znalost, máme data ze svých kanceláří sítí, který jsou samozřejmě větší než jakýkoliv realitní makléř v Horní Dolní, ale i stejně jsme velmi opatrní v tom jako predikovat, co se bude dít. Většinou jsme schopný říct jako na základě nějakého forcastu měsíc 2 dopředu, co asi se na tom trhu může stát, ale jako těch veličin, který do toho vstupuje je tolik, že je vlastně velmi složitý se k tomu vyjadřovat, a to tady říkal Tomáš. Někdy to jsou opravdu jablka hrušky, deveperský projekty v Praze nebo pražský projekty. V Prostějově jsou 2 naprosto odlišný věci, když se to zdá jako stejná disciplína a u toho našeho jako second handu použitý bydlení je to principiálně úplně to samý. Takže těžko se k tomu vyjadřovat a já jsem k tomu vždycky velmi opatrný. Můžeme se tady něco říct jako off record nějaký naše věci můžeme si na to vsadit, ale jako do médií bych byl velmi opatrný se vyjadřovat a dávat nějaký prognózy, jak to bude. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Že v Praze poklesne o 13 % a v jižních Čechách o 27 a já když jsem viděl tu analýzu, tak jsem si říkal jako, z čeho vychází, kdo to dělá, jestli to dělá ze dvou, dvou tisíce vzorků tak jako super. Těch vzorků, ale je 150 000, takže je to složitý. 

Tomáš DUDA (makléř Professionals) 

Porovnávají se skutečně, jak říkal Jirka hrušky s jablky, protože já vám řeknu takový příklad, mně se dost často stane, že nějaký moji kamarádi známí spolužáci atd. najednou potřebujou něco v Praze koupit. Třeba jsou někde úplně z jiných částí republiky a přijdou ale Tome, kolik stojí byt v Praze? No, co to je za otázka jo jako prostě i říkám kolik máš peněz, kolik chceš místnosti, v který části Prahy chceš byt? Kde chceš výhled na Hradčana nebo na teplárnu nebo jako musíme tohle všechno brát. Tam je tolik faktorů, které to ovlivňuje, tu cenu, i kdyby se nedělá žádná krize, a to, že jsou faktory, které ovlivňují, které nemůžeme nikdo nikdy nemá křišťálovou kouli a nemůžeme je predikovat. Je tzv. černý labutě, kdo před rokem počítal s tím, že bude válka třeba jako to prostě nikdo nevěděl a může se stát cokoliv za měsíc za to teď experti zase vykládají o ty válce 1 říkal, že to bude horší. Říkal, že vyhrajou ti a prostě tak si z toho vyberte jo, takže. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Já bych to možná ukončil, protože tady to je nekonečná debata. To je nekonečná debata. Díky moc za sledování téhle první části. Dáme si krátkou pauzu a podíváme se na bitvy v České republice v rámci minulého roku.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Dobrý den jsme tady u druhé části. Budeme se bavit teďko velmi rychle o cenách bytů v České republice v roce minulém. To znamená v roce 2022, jsme pořád ještě v polovině ledna 2023, abychom zase věděli, kde se pohybujeme. Hosté zůstali stejní možná jenom nějaký základní výkop. Podle dat nabídkových v tuhle chvíli cen, byty v České republice v roce 2022 nezlevnily ani nezdražily. To číslo je víceméně 0 %, protože tam, kde byly ceny 1.1. 2022 a 31. 1. 2022 tak jsou na skoro stejné. Třeba v Praze je rozdíl 200 Kč na metr čtvereční, to jsou nabídkové ceny, jak to vypadalo z realizačníma cenama pánové, vy si to hlídáte. Vy máte ty data velký. Robert možná z vás nejvyšší, jaký je tvůj pohled na to, o kolik to padlo? 

Robert HANZL (makléř Next Reality) 

Samozřejmě tak vidíme, že u těch nových projektů vlastně ty ceny neklesly vůbec. Takže tam asi by to odpovídalo. Ten flexibilnější trh, jak jsem ho popsal před tím, těch nemovitostí z té druhé ruky, tak tam určitě ten pokles je. Nabídková cena je 1 záležitost. Samozřejmě ta konečná jako finální realizační cena bude ještě možná na úrovni těch 10 %, co jsme právě před chvilkou tady bavili, protože prostě dneska ty kupující si o tu slevu řeknou. Je jich méně, nemovitostí je podstatně větší výběr. A samozřejmě ty misky vah se převážely na tu stranu jakoby té poptávky a těch kupujících, takže já bych řekl, že samozřejmě to a taky jsme ho popsali ten růst, který tady byl jakoby dramatický v období toho covidu, tak se zpátky vrací někdy na ty ceny. Možná a ne vlastně ani ne. Pořád i podle těch našich dat ještě stále nejsme na cenách konce roku 2019 ale realizační ceny. Já bych si dovolil tvrdit, že jsou nižší než na začátku roku 2022. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Půjdou dolů ještě?

Robert HANZL (makléř Next Reality) 

Nepůjdou dolů. Ty finální realizační a oni se možná v té inzerci půjdou dolů, protože to, co já říkám, půjdou ceny dolů jenom ty, který ještě neprošly tou cenovou korekcí. Ti majitelé nemovitostí, kteří si trvají na tom, že dostanou to, co nemovitost nabízeli před rokem, tak za ní prostě nedostanou. Musí to, nebudu se tady bavit o 1kk bytě někde na Vinohradech se super výhledem nebo u Riegrových sadů, ale prostě nějaká změna na tom trhu rozhodně proběhla. Velký nemovitosti. Samozřejmě všechny ty další faktory, který rozhodujou, tak tam si myslím, že i v těch nabídkách nabídkových cenách to možná se zpožděním se jakoby projeví jo.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Jirko, ty máš i data možná z celé taky z celé republiky. Jsou nějaké regionální rozdíly v tomhle tom. Určitě budou. 

Jiří RÁJEK (makléř Era Reality) 

Rozhodně budou jako. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Ale nemáš je v hlavě to je samozřejmé, jenom to prostě záleží stejně na každým. 

Jiří RÁJEK (makléř Era Reality) 

Ono to bude diskusí, kterou jsme vedli jako v první části, budou regiony, kde ty ceny nemovitostí jsou samozřejmě na nižší úrovni, kde jestli hypotéka stála 5,5 tisíce. 1 000 000 teď stojí 7000 tak nemovitosti, kde je průměrná cena 2,5 milionu. Je to vlastně principiálně jedno, jestli prostě budu platit o 3000 víc na hypotéce nebo ne, takový rozdíl není, ale samozřejmě u Prahy, kde ty ceny vyrostly do neuvěřitelných výšin, tak tam to samozřejmě rozdíl je. Tam ten pokles očekávám, že bude zpětně za ten jakoby čtvrtej kvartál letošního roku. Vidíme to, cítíme to, ale regionálně je to opravdu region od regionu podle toho, jak ty ceny za ty poslední 3 roky vyšplhaly v těch regionech. Samozřejmě rozhodujete o kupní síle v regionech, o náladě, opět jsme se o tom bavili, ale já si myslím, že ten první kvartál letošního roku přinese to, že se vyrovná nabídka s poptávkou. Spousta lidí dojde k tomu, co říká Robert, že prostě nemovitost, pakliže jsem jí za půl roku neprodal za cenu, za kterou ji nabízím, tak asi budu muset jít s cenou dolů minimálně nabídkovou. A to udělá to, že v těch grafech, který máte vy, se ta cena jakoby zmenší v průměru a ještě dodám to, že zaplaťpánbůh, že už konečně přichází do té republiky ten fakt, že to není jenom, že mám Vinohrady, ale záleží na výhledu. Záleží na patře, záleží na stavu, záleží na nejbližším okolí. A tohle to jsou přesně ty faktory, který ovlivňujou tu cenu. A já je nemůžu říct, že prostě Vinohrady plošně stojí 125 000 na metr čtverečních. To je rozdíl tam může být prostě +15 % a i ta Praha je dneska rozdělená na spoustu zajímavých segmentů. A to, co já očekávám do budoucna, že ty segmenty a ty rozdíly mezi nimi budou větší. I v té Praze, i v těch regionech. Prostě budou lokality, který budou velmi zajímavý vždycky, kdy ta cena nepůjde dolů, půjde nahoru a půjdou naopak jako lokality, který budou ještě tu nějakou úpravu ceny potřebovat. Teď nechci říkat, která lokalita to je, jaký segment nemovitostí, ale rozhodně k nějakým úpravám cen dojde. A já věřím, že díky téhle té vyrovnanosti ty nabídky s poptávkou během letošního roku k tomu dojde a ten trh se trošku narovná, bych řekl to slovo.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Tomáši byty v České republice. 

Tomáš DUDA (makléř Professionals) 

No, to není správná otázka pro nás, protože my byty moc neděláme a hlavně je neděláme mimo Prahu nebo široké okolí. Ale třeba v Praze já si teďka četl od jednoho hypotečního experta, kterého znám dlouhá léta, nechci jmenovat, ale je to velice fundovaný člověk, který dokonce se zabývá hodně daty. Určitě ho všichni znáte a ten řekl, že v Praze vlastně chybí 120 000 bytů. Což je obrovské množství jo, tak si vemte, že třeba průměrná domácnost má 4 lidi, tak to je 120 x 4, je kolik, 5 000 000 lidí někde jako potřebuje bydlení.

Robert HANZL (makléř Next Reality) 

500 000 takhle. 

Tomáš DUDA (makléř Professionals) 

Co jsem to řekl.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Na Prahu. 

Tomáš DUDA (makléř Professionals) 

Zaplaťpánbůh, že vás tady mám.

Robert HANZL (makléř Next Reality) 

A tak. 

Tomáš DUDA (makléř Professionals) 

5 000 000 mě taky jako znepokojilo. Praha má 1 200 000. Pardon (???) takže v realitách existuje pouze 1 zákon a je to zákon nabídky a poptávky. Je to jednoduché, ta nabídka je dneska vyšší, než byla, z důvodu třeba ani ne ekonomických ani ne toho, že jsou vyšší úrokové míry, že jsou nějaké pravidla bank trošku přísnější, než byly předtím. Možná jsou tady jenom proto, protože lidi jsou čekají na ten na tu dobu, kdy všichni vykrvácejí a oni si koupí levně. Což jsme se tady shodli už předtím, že taková doba asi nikdy nepřijde. A stačí si vzít kalkulačku a spočítat si ty eventuální náklady a výnosy a myslím si, že jak to říkal vždycky klasik, kdy je nejlepší čas kupovat nemovitosti. A on říkal anglicky Right Now jo, takže teď.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Mimochodem zeptám se ještě na jednu věc, má si kupující, když vidí tu nabídkovou cenu, pořád říkat o slevu. 

Robert HANZL (makléř Next Reality) 

Proč ne. 

Robert HANZL (makléř Next Reality) 

Může, je to obchod, když ho když bude mít dobrého makléře, který ho na straně kupujícího bude zastupovat, tak by samozřejmě vůči makléři, který zastupuje stranu prodávající. To vyjednávání rozhodně být mělo, ale já bych ještě malinko jinam, a to je odpovídající cena vlastně bytů v Praze, ale v celé České republice. Podle nás se srovnala teď vlastně do takového toho jako zdravého prostředí, že investice do bytu nabízí nějaký roční výnos z hlediska pronájmu, což tady vlastně nebylo tady se nám zase v těch minulých letech dvou stalo to, že už vlastně výnos z nájmu nebyl. Samozřejmě logicky, jak nájmy se chladly, ceny vlastně šly trošku dolů, tak nenabízely ty vysoký ceny nemovitosti vůbec žádný zhodnocení v kontextu vlastně výnosu z nájmu, ale dneska už to je. Dneska vlastně v Praze a podle našich dat jsme určitě 3, 4 % výnosů, což je období předcovidové v regionech ten výnos je vyšší v mých oblíbených Pardubicích. To znamená, včera jsem si dělal data, jsme třeba někdy 5,5- 6 %, a to jako z hlediska výnosu z nájmu je velmi zajímavé, když do toho dáme kontext vlastně zhodnocení, že teda dneska koupím levněji a očekává se, že nevím, jestli letošní rok, ale třeba v příštích letech zase bude pokračovat trend. Vemme si že 2010, 2020 bylo desetiprocentní zhodnocení roční v nemovitostech, a to rozhodně asi jako nějak takhle bude, tak jsme prostě někde na úrovni rozhodně přes 10 ne-li 15 % zhodnocení u bytu v Pardubicích. To jsou právě ty pozitivní impulsy, které vlastně na ten trh nám dneska jako proudí, a to zhodnocení výnosu nájmu je jeden z dalších aspektů, který určitě u lidí, kteří si to umí spočítat, bude rozhodující a ne náhodou tedy dneska spousty investorů drobných, ale i větších fondy. Tady prostě mají zájem o nákupy bytů se zajímavým výnosem chtějí starší byty chtějí i nový teda s tím souhlasím, ale i starší. Dodejte nám tady do jedné miliardy korun byty 2 kk v těchto městech, aby tam spočítejte nám, že tam budeme na výnosu kolem pěti procent. A my hned kupujeme, což samozřejmě tu nabídku z toho trhu bude vytrácet a zase teda platí je výzva ke klientům kupujte teď za rok možná nebudou. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Tak poptávka od začátku roku výrazně stoupla, to jsme si tady řekli už v tom předchozím vstupu, to znamená ten trh nebo ten zájem tady je. Možná je tlačený investory, protože si dokážou spočítat, to měla být nějaká, měl jsem připravený za chvilinku, ale můžeme se k tomu vrátit úplně v pohodě, protože prostě tenhle ten typ lidí může tu ten trh úplně otočit. Na to jsme všichni čekali, protože to jsou lidi, kteří si to umí spočítat jako většina populace prostě nedokáže spočítat, že teď už je ta správná cena, že ty ceny poklesly dostatečně a že můžou. Investoři prostě specializovaný si to dokážou velmi jasně spočítat. A víme, že prostě ta jejich poptávka v tuhle chvíli začíná relativně dost stoupat. To znamená, primárně tohle by mohlo strhnout ten pozitivní pro všechny. 

Jiří RÁJEK (makléř Era Reality) 

Furt zmiňovali hypotéky klíčový kritéria, a tak dál pro vstup do té hypotéky, ale já si myslím, že pořád je tady velká zásoba financí v hotovosti, který lidi v České republice mají. A jestliže se tohle to uděje ze strany investorů, tak ty drobní investoři půjdou hnedka jako záhy záhy za nimi. Vyvine to zase jako velkej tlak na ty lidi, který chtějí čerpat hypotéku, protože budou cejtit a slyšet o tom, že ty ceny nemovitostí opět budou stoupat. Na to může být ten obrovské jako protrhnutí tý laviny k tomu, aby se začalo jako ten trh zpátky vracet do nějakýho nechci říct normálu, ale do té poptávky, který zvýšený...

Robert HANZL (makléř Next Reality) 

No nevím, jestli to úplně povede k nějakýmu dramatickýmu třeba navyšování těch cen, to nikdo nedokážeme predikovat.

Jiří RÁJEK (makléř Era Reality) 

Časem určitě časem ano k inflaci a dalším faktorům, jako je to nutná záležitost ekonomicky, ale jako nám stačí zvýšená poptávka k tomu, abychom jako věděli, že ten trh se začíná rozjíždět. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Protože těch bytů domů je na trhu velmi velký dostatek. To znamená, než se zmizí z té nabídky, aby zase mohlo růst nějakej strmý nárůst, tak chvilku bude trvat. 

Robert HANZL (makléř Next Reality) 

Já právě mluvím o tom kratším období půlrok, rok. Dlouhodobě určitě.

Tomáš DUDA (makléř Professionals) 

Vždycky mají velkou setrvačnost. To není akciový trh, kde se to dá prostě skáče to nahoru a dolů, vteřiny, každý den každý týden, ale tady vždycky to trvá všechno dlouho. Takže je zajímavé, taky se třeba podívat na to. Někteří developeři, což taky vím to. Prostě jaksi zamrazili některé projekty, nebo jak bych to řekl, nejdou jim prodeje, tak stopli. A nezačali stavět. Čekají oni zase čekají, kdy bude levnější stavební materiály, kdy budou levnější, kdy budou práce budou levnější a tyhle věci, financování taky. A takže zůstaly stát a teďka si vemte, když jich bude těch velkých a nechci je jmenovat, ale jsou si vím o tom, že jich je poměrně dost a těch projektů je taky dost. Takže když oni budou čekat, tak zase budou chybět ty byty potom. Ono se to zdrží. Oni ty povolení třeba mají, anebo druhá stránka tyhle samé věci je, že oni třeba nebudou kupovat teďka pozemky, protože zase ty očekávání, ty ceny jsou pořád vysoké. Jim to nevychází. Já se s tím potkávám víceméně pořád. Přesvědčujete pana majitele, že to, co chce prodat, je absolutní nesmysl, protože to by musel ještě ne, že na tom ten developer něco vydělá, ale naopak by to měl dotovat, a to takhle svět nefunguje. Takže tohle až se začne srovnávat, a to taky udělá spoustu zajímavosti na trhu, které prostě vedou k tomu, že vlastně v určitým momentu bude ta ta nabídka nižší, než je teď a než vlastně byla. A ta poptávka bude vyšší a vyšší a najednou to bude chybět, takže prostě opakuju to, když chcete kupovat byt, tak si ho kupte teď.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Já jsem rád, že se na tom shodneme, protože víceméně to je (???), já se na ani nebudu dál pouštět dalších podrobností. Ohledně bytů, protože ve finále byty se dneska dostali možná na tu nízkou úroveň správnou realizačních v cenách, v nabídkových to možná ještě doběhne možná leden únor, protože je spousta majitelů ještě nepochopila, že má zlevnit, a to jsme se shodli. Oni zlevní, protože jim nic jiného nezbyde. Trh se vyrovná. Reálně potom by mohl začít standardně fungovat. Pánové já díky moc za vaši účast. Přeji vám krásný zbytek všechno nejlepší do novýho roku. Ještě v tuhle chvíli. Díky moc Jirka Rájek ERA Reality, děkuju Robert Hanzel NEXT Reality a Tomáš Duda Professionals. Mějte se krásně a zase někdy na viděnou. Na shledanou. 

Tomáš DUDA (makléř Professionals) 

Na shledanou. Děkujeme na shledanou.