22.6.2021 9:47

Pojmy a zkratky, které je dobré znát. Dům, vila, roubenka

Pojmy a zkratky, které je dobré znát. Dům, vila, roubenka

V dalším pokračování realitních zkratek si připomeneme jednotlivé typy domů, jejich číselné označení a další pojmy, které se vám mohou při výběru nemovitosti hodit.

Začněme s úplně základními pojmy, jako jsou čísla popisná, evidenční nebo orientační. Ano, pojmy to jsou základní, ale kdo si je někdy nespletl, ať ukáže na smaltovanou tabulku na domě. Nejméně často se setkáváme s číslem parcelním, což je údaj označující parcelu v katastru. Někdy je číslo jen jedno, jindy jsou u domů dvě, jedno označuje pozemek a druhé stavební parcelu. Důležité jsou při koupi nemovitosti. Vše potřebné najdete v Nahlížení do katastru nemovitostí.

Nejvíc se pletou čísla evidenční, orientační a popisná. Důležitá jsou čísla popisná a evidenční. Ty označují každou budovu v obci. A jak se tedy liší číslo popisné a evidenční? Obě najednou budovy nemají. Ty samostatné trvalého charakteru mají číslo popisné, což jsou mimo jiné všechny trvale obytné budovy, tedy rodinné domy, vily, obytné budovy, paneláky a tak dále.

Oproti tomu číslo evidenční se dává objektům, které obvykle neslouží k trvalému bydlení. Tedy chatám, jiným rekreačním objektům, zahradním chatkám a podobně. A číslo orientační slouží právě kvůli orientaci v ulici. Měla by následovat za sebou, na jedné straně čísla lichá, na druhé sudá. Ale samozřejmě to nemusí platit všude. Jedna perlička, v Praze se čísluje od řeky, i když ani to není stoprocentní.

Co to je budova                                                                                                     

Český statistický úřad definuje budovu takto: budova je nadzemní stavba prostorově soustředěná a navenek převážně uzavřená obvodovými stěnami a střešní konstrukcí. Pro účely analýzy se jedná o objekt, ve kterém byl dokončen aspoň 1 byt. My to můžeme zjednodušit na trvalou stavbu spojenou pevně se zemí, tedy se základy. Zjednodušeně, budova je každý obytný dům, ať už dvojdům, dřevostavba s pevnými základy nebo panelák.

Než je budova dostavěná a dostane číslo popisné nebo evidenční, tak se jedná o budovu rozestavěnou. Ale mělo by již být patrné její uspořádání alespoň jednoho nadzemního podlaží.  Budova rozestavěná se může plést s dalším obvyklým termínem a tím je hrubá stavba.

To už je však stav budovy, kdy je stavba prostorově dokončená včetně zastřešení, ale bez vybavení. A to jak u exteriéru tak interiéru. Chybí tedy něco z následujícího: omítky, okna, dveře, podlahy, vnitřní vybavení, osvětlení a tak dále. Někdy se můžete setkat s nabídkou právě na prodej hrubé stavby. To má výhodu v tom, že detaily si můžete vybavit podle svého. Ale samozřejmě se v takové stavbě ještě zdaleka nedá bydlet a z celkových nákladů se často jedná jen o zhruba polovinu. 

Dřevostavba, řadovka nebo srub?                                                      

Zděnou budovu asi nemusíme vysvětlovat, tu zná každý a každý si ji dokáže představit. Může být samozřejmě vytvořena z různých materiálů, od klasických cihel přes odlehčené tvárnice až po betonový monolit. Zmást nás může montovaný dům. To je stavba vytvořená z prefabrikovaných dílů, které jsou vyrobení v továrně a na místě se jen montují dohromady. Technicky to je tedy třeba panelák, ale také mnoho dřevostaveb tvořených prefabrikovanými panely.

Dřevostavba je pak všeobecné označení domů, kde je většina domu vytvořena ze dřeva. Ale rozdíly tu mohou být značné. Od již zmíněných prefabrikovaných panelů, přes roubenky, což jsou stavby vytvořené z vodorovně kladených kmenů, které jsou opracované do hranolu. Často pak v kombinaci s dalšími materiály. Srub je také vytvořený z vodorovně kladených kmenů ale tentokrát kulatých. Což je v obou případech patrné na první pohled. Běžnou dřevostavbu naopak obvykle vůbec nepoznáte, většinou má omítku. A naopak dřevěné obklady může mít a často i má zděný dům.

Rodinný dům je dům určený pro bydlení, kde je alespoň jedna bytová jednotka. V dvojgeneračním domě by pak měly být dvě samostatné bytové jednotky. Vila je označení pro luxusní nemovitost umístěnou v zahradě. Dvojdům jsou dva domy vedle sebe, obvykle zrcadlově otočené. Může zde být i společná jedna zeď. Řadové domy jsou pak domy spojené v řadě, které mohou mít některé nosné zdi společné. Logicky ty, kterými jsou spojené.