5.2.2023 19:09

Tváří v Tvář s Martou Gellovou

Tváří v Tvář s Martou Gellovou

Dalším hostem, který přijal naše pozvání je Marta Gellová, členka poroty projektu Realiťák roku, ale především předsedkyně rady EFPA ČR a současně místopředsedkyně EFPA Europe.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES

Dobrý den, dámy a pánové, vítám vás u našeho dalšího dílu pořadu Realiťák roku Tváří v tvář. Dnes je mým milým hostem naše porotkyně projektu Realiťák roku, předsedkyně rady EFPA Česká republika, zastupitelka hlavního města Prahy nebo Magistrátu hlavního města Prahy Marta Gellová, Marto Ahoj. 

Marie GELLOVÁ (místopředsedkyně Evropské asociace finančního plánování EFPA

Ahoj. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Já jsem strašně se nám Martu podařilo získat do našeho pořadu, budeme se chvilinku bavit o tom, jak vlastně začínala, co dělá, co jí baví, co ji nemine atd. Marti, zeptám se úplně na začátku Expa. Vím, že jsi jí spoluzakládala, dneska jsi předsedkyně rady EFPA Česká republika, myslím, že místopředsedkyně evropské rady. Proč jsi se vlastně do tohoto projektu vrhla před několika lety?

Marie GELLOVÁ (místopředsedkyně Evropské asociace finančního plánování EFPA) 

Děkuji za tu otázku. Je to tak, jak říkáš, je vidět, že jsi dobře informován. Já jsem vlastně tenkrát pracovala pro asociaci finančních zprostředkovatelů a poradců, tenkrát se to jmenovalo FIS a vlastně přišla jsem do styku s F na evropské úrovni a projekt vlastně prohlubování odbornosti pro finanční poradce a kultivace trhu a vlastně těch finančních poradců jako takových mi přišla velmi zajímavá a přišlo mi tenkrát, že v České republice tohle opravdu potřebujeme, protože ta situace nebyla tak úplně jednoduchá a finanční poradci a zprostředkovatelé neměli vůbec dobrou pozici, takže jsem ten projekt představovala a nakonec v roce 2010 se mi podařilo svoje kolegy přesvědčit a založili jsme českou pobočku evropské asociace finančního plánování neboli EFPA Česká republika.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

EFPA byla zaměřená nebo je zaměřená na finanční poradce. Ty jsi teďko už možná čtvrtým rokem porotkyně projektu Realiťák roku. Jaký to má vlastně vztah dohromady, že jsi se zapojila i do projektu Realiťák roku, jaký tam vidíš jako možnosti propojení těchhle těch dvou segmentů, které jsou relativně hodně odlišné z pohledu realitního makléře? 

Marie GELLOVÁ (místopředsedkyně Evropské asociace finančního plánování EFPA) 

Jsem v porotě Realiťák roku velmi ráda a jsem za to moc vděčná. Za to děkuju, protože mě to samozřejmě otevírá oči do toho realitního byznysu daleko víc, než jsem samozřejmě ten sektor vnímala předtím. Já tam ty synergie vidím, protože dneska vlastně každý realitní makléř nějakým způsobem s finančním poradcem a spolupracuje, protože prostě financování bydlení, ať už je to bydlení pro to, že tam člověk chce opravdu žít a bydlet, anebo proto, že to má třeba jakoby investiční byt nebo investuje do nemovitostí jako takových atd. těch možností je tam samozřejmě víc. Tak s tím finančním poradcem nějakým způsobem přichází do styku. A myslím si, že je velmi důležité, aby ten realitní makléř vnímal tu poradenskou vlastně činnost toho finančního poradce, protože ty reality a nemovitosti vlastně v portfoliu klienta jako takového, v tom jeho majetku, v těch aktivech, tvoří vlastně jenom jednu část, protože finanční poradce samozřejmě by se měl starat o jakési finanční zdraví, finanční stabilitu a možná i do budoucna rentu prostě své klienty, a ty nemovitosti v tom hrají naprosto klíčovou roli a u každého vlastně nějaká forma nemovitosti určitě je, ať je to třeba byt v pronájmu, který ten člověk má, ve kterém bydlí a žije, tak to musí brát v úvahu v tom celkovém pohledu vlastně na nějakou finanční situaci klienta.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

A mě zajímá ještě jedna věc k tomuhle tomu tématu, a to je to vlastně vzdělávání finančních poradců, protože finanční poradci byli první, když vezmu finanční a realitní poradce, kteří museli procházet jakousi certifikací. Vím, že ty zkoušky jsou relativně velmi složité, EFPA je zajišťuje taky. Realitní makléři se tomu možná budu muset malinko přizpůsobit, dostat se k tomu, být školeni, dneska podle realitního zákona (???), ale není to úplně tak. Jaký tam vnímáš změny, které se staly na tom finančním trhu poté, co byly zavedeny ty zkoušky? 

Marie GELLOVÁ (místopředsedkyně Evropské asociace finančního plánování EFPA) 

Velmi zajímavá otázka. Ono ze začátku, kdy se vlastně začaly zavádět ty povinné certifikační zkoušky nebo ověřování odbornosti, EFPA má vlastně ve všech čtyřech sektorech finančního trhu akreditace České národní banky, takže jsme vlastně akreditovanou osobou. To znamená, že můžeme ty zkoušky pořádat a ten náš certifikát vlastně splňuje pakt pro českou národní banku a pro firmy, pro které ti poradci pracují, tu povinnost vlastně ověření té odbornosti. Tak vlastně ten trh to vnímal velmi negativně. Vnímal to tak, že prostě musíme něco dělat navíc a musíme se učit, všichni to musí dělat, jsou to náklady, musíme prostě ten čas tomu věnovat atd. Ale myslím si, že postupem času, kdy se začaly ty jednotlivé sektorové zkoušky představovat a zavádět, tak vlastně ty firmy, které dneska zaměstnávají či spolupracují s finančními poradci, ale i ti finanční poradci jako takoví, ti, kteří to samozřejmě myslí, se svou profesí na trhu dobře, a chtějí se tomu věnovat, tak pochopili, že ta odborná způsobilost je pro ně prostě přínosem. Ono to nejenom vyčistilo trošku ten trh, protože prostě bylo tady spoustu poradců, kteří to dělali třeba na částečný úvazek a vlastně tím, že musí do sebe investovat, musí investovat peníze, čas a vlastně i nějaké následné vzdělávání, protože se musí udržovat ta odbornost aktuální, tak to samozřejmě už vyžaduje prostě nějakou další aktivitu. A spoustu lidí si myslím, že se rozmyslelo, jestli tu profesi chtějí vykonávat nebo ne. Takže určitě to směřuje k nějaké větší profesionalizaci toho oboru. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Mě ještě, co se týká EFKA, tak mě ještě zajímá jedna věc, a to je projekt Global money week, to znamená finanční gramotnost a vzdělávání, čehož vy jste taky garantem. Proč jste se do toho to pustili?

Marie GELLOVÁ (místopředsedkyně Evropské asociace finančního plánování EFPA) 

Já jsem kdysi byla součástí jednoho zahraničního projektu, kde se vlastně země Visegrádské čtyřky vlastně považovaly za ty země, které mají co nabídnout v oblasti finanční gramotnosti a učili jsme vlastně země od nás na východ to, jakým způsobem tu finanční gramotnost prostě vůbec pojmout, jaké jsou teď zkušenosti, jak se to dá do systému vzdělávání prostě zapojit a tenkrát mě vlastně oslovil ten organizátor celého tohohle projektů, zdali bych nechtěla jsem Global money week v České republice prosazovat, protože prostě Česká republika do té doby zapojená nebyla. Takže v roce 2017 jsem se toho ujala a vlastně ještě s Your Chance, což je od začátku náš partner v rámci Global money week, (???). Ona se ta situace změnila, protože celý ten projekt mezinárodní převzal OECD, takže dneska už vlastně od roku 2020 tuším, je součástí i ministerstvo financí, které vlastně dneska je tím garantem, národním garantem toho Global money weeku jako takového. Je to vlastně projekt na podporu finanční gramotnosti pro děti a mladé lidi tak, aby vlastně byli schopní vnímat finance a postarat se o svoji budoucnost, řekla bych trošku odpovědněji, než pokud by tu finanční gramotnost neměli. A já jenom možná k tomu doplním, my jsme jako EFPA ještě převzali před pár lety soutěž finanční gramotnost pro děti vlastně na všech těch třech stupních školského systému. A jenom za loňský rok, aby ty jsi měl představu a aby i diváci měli představu, se zapojilo přes 20 000 dětí za 1 školní rok přes celou Českou republiku. A musím říct, že s tím máme velké zkušenosti a teďka shodou okolností tento týden, to znamená někdy v říjnu, rozjíždíme další vlastně ročník, který poběží prostě tento školní rok, dalo by se říct. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Těch věcí, které děláš, je strašně moc, kromě toho, že jsi i zastupitelka a nově zvolená, k tomu ještě jednou gratulujeme, Magistrátu hlavního města Prahy, co vlastně děláš potom v soukromí, když máš volný čas, kdy chceš odpočívat? Co tě baví? 

Marie GELLOVÁ (místopředsedkyně Evropské asociace finančního plánování EFPA) 

Tak, moje práce a já svoji práci vnímám trochu jako poslání, je hodně o lidech. A já vlastně lidi miluju a ráda s nimi pracuju, ale někdy je to velmi intenzivní práce, a tak já si to trošku kompenzuje v přírodě. Já velmi ráda jezdím do přírody a tam se snažím být sama, anebo ve velmi úzkém kruhu lidí, protože prostě potřebuji trošku vypnout a vnímat vůně a barvy prostě přírody.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Strašně ráda cestuješ, kde jsi ještě nebyla?

Marie GELLOVÁ (místopředsedkyně Evropské asociace finančního plánování EFPA) 

Pracuji na tom a určitě by to byl ještě dlouhý seznam.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Jeden z tvých koníčků je Fly jóga. Když jsem to slyšel, tak jsem si myslel, že nám teď ukážeš, jak se tady budeš ne s vznášet. Vysvětli, co to vlastně v krátkosti, je, v čem tě to pomáhá? 

Marie GELLOVÁ (místopředsedkyně Evropské asociace finančního plánování EFPA) 

Těžká otázka. Myslím si, že když si každý vygooglí fly jóga nebo aero jóga, tak asi pochopí lépe. Je to vlastně jóga, která má v sobě i trošku, řekla bych, akrobatické prvky a cvičí se v tzv. hamakách nebo v sítích. Jsou vlastně 2 druhy sítí. A mě to přináší to, že vidím svět hlavou dolů, protože prostě spoustu těch pozici je opravdu hlavou dolů, inverzí, a ještě člověk je zavěšen. To znamená, že prostě si trošku jakoby užívám to, že jsem v nějakým trošku jako neřeknu úplně letu, ale v takovém tom prostě pohybu jakoby nad zemí. Mě to prostě vyhovuje, vyhovuje mi i to, že se tam dobře odreaguju, že je to trošku náročnější v některých pozicích, člověk si prostě vyzkouší i svoji sílu a spolehnout se prostě na svoje svaly atd. takže po všech stránkách můžu doporučit.

Cvičí to i muži

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Tak, mě by ta síť asi neunesla, tak v pohodě.

Marie GELLOVÁ (místopředsedkyně Evropské asociace finančního plánování EFPA) 

Ale unesla.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Kromě toho, že seš úspěšná manažerka, tak máš i strašně úspěšného syna, co vím, v různých státech Evropy se pohyboval, kde zrovna teď je?

Marie GELLOVÁ (místopředsedkyně Evropské asociace finančního plánování EFPA) 

Momentálně ve Filadelfii na půlroční stáži na univerzitě. On je takový jako vlastně vědec, zkoumá neurovědy, což je pro mě obor trošku neuchopitelný, takže když bych měla vysvětlit, co vlastně dělá, tak ti to asi nevysvětlím.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Já nechci, já bych to ani nepochopil teda jako v tomhle tom případě. Pro mě tyhle věci jsou taky trošičku vzdálené. Ale vím, že prostě byl všude možně a vím, že je velmi úspěšný, takže to je super kombinace. Vrátím se ještě projektu Realiťák roku. Ty jsi porotkyní, vidíš tam nějaký Progres za poslední ty roky, co nám v projektu Realiťák roku děláš porotkyni?

Marie GELLOVÁ (místopředsedkyně Evropské asociace finančního plánování EFPA) 

Určitě. Určitě a patří vám velký dík, Petře, protože Realiťák roku každým rokem je větší a silnější a vlastně má za sebou obrovské výsledky. Výsledky v tom, že ti účastníci, kteří se toho účastní a za ty roky jsem jakoby měla možnost to sledovat, tak někteří se přihlašují, řekla bych, průběžně, někteří třeba poprvé atd. ale vidím na nich posun. Vidím na nich posun a vidím na nich to, že vlastně si váží toho, co projekt Realiťák kroku pro ně dělá. A ono to, že někde uspějí, ať je to na nějaké krajské úrovni nebo prostě jenom opravdu na regionální úrovni, anebo té celostátní, tak to samozřejmě znamená i určitou odpovědnost. To znamená, že je to dělá lepšími. Já velmi ráda ve své práci říkám, když se mě někdo zeptá, řekněte jednou větou, co děláte, tak říkám, pomáhám lidem být lepší. A Realiťák roku tohle to opravdu splňuje, protože umožňujeme a hlavně vy, organizátoři celého projektu, umožňujete těm realitním makléřům, aby byli lepší. A věřím tomu, že všichni, co se toho účastní, tak si toho váží a berou to vážně, a to je opět vlastně ta paralela s EFPou, kdy ti poradci, kteří jdou pro tu evropskou certifikaci, pro ty naše nejvyšší stupně, tak to jsou opravdu elitní poradci. A myslím si, že Realiťák roku jakýmsi způsobem také vytváří elitní skupinu realitních makléřů, kteří to prostě se svou profesí a se svými klienty myslí opravdu vážně.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Děkuju moc. Ono vzdělávání jako takové je asi základ toho všeho, jak v rámci EFPY, tak v rámci Realiťáka se snažíme o tu odbornost, jak to říct, odbornost především. Můžeme si ještě jako v rámci realit něco vzít z toho, čím prošli finanční poradci? Je tam ještě něco, co by ti realitní makléři vlastně ještě nepochopili nebo mohli pochopit nebo mohli udělat lépe?

Marie GELLOVÁ (místopředsedkyně Evropské asociace finančního plánování EFPA) 

Tak, všichni se učíme každý den, takže tady si myslím, že ten prostor určitě je. Ale co si myslím, že je důležité a pro nás vlastně pro EFPu a pro ty evropské certifikace EFA a EFP, to jsou ty naše nejvyšší, tak tam my od těch poradců vyžadujeme povinné následné vzdělávání. Takže každým rokem oni musí projít nějakými 25, minimálně 25 hodinami následného vzdělávání, které nám prostě prokazují a tím vlastně splňují podmínky platnosti té certifikace, protože my prostě vnímáme to, že trh se rozvíjí, informací je všude spoustu a dobrý profesionál, ať už je v kterémkoliv oboru, tak se musí udržovat prostě v té informační kondici. A tím, že my jsme zavedli jako povinné, tak samozřejmě někteří dodneška to nepochopili, ale ti, kteří to pochopili, tak vlastně to vnímají jako jeden z největších benefitů, co jim EFPA nabízí, je to povinnost, protože oni by se k tomu nedokopali. A tím, že my je tlačíme, tak oni to berou jako dobrou věc, protože prostě pochopili, že to vzdělávání a ta odborná způsobilost aktuální, že pomáhá opravdu jim, že to není o tom, že my po nich něco chceme nebo Česká národní banka, která to v oblasti pojištění také vyžaduje, ale že to vlastně dělají pro sebe.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Víceméně to celoživotní vzdělávání by mělo být i u realitních makléřů, mě tam tato varianta dneska chybí, protože dneska si člověk udělá zkoušky, případně projde kurzem a následně vlastně nemusí dělat nic, ale ten trh se neustálým způsobem mění. To znamená, je tam ta... To vzdělávání je strašně důležité a ti nejlepší asi v tom budou muset pokračovat i nadále. Nějaký vzkaz realitním makléřům od tebe? Protože to je primárně určené pro ně.

Marie GELLOVÁ (místopředsedkyně Evropské asociace finančního plánování EFPA) 

Můj vzkaz pro realitní makléře. 

Dělejte svou práci s láskou a s odpovědností sami vůči sobě a vůči svým klientům. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Marto, moc díky. Marta Gellová, předsedkyně rady EFPA, porotkyně projektu Realiťák roku, zastupitelka hlavního města Prahy. Díky moc a někdy zase na viděnou. 

Marie GELLOVÁ (místopředsedkyně Evropské asociace finančního plánování EFPA) 

Já děkuju, ahoj.

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Tak, kolik?

Hele,15 minut. 

Marie GELLOVÁ (místopředsedkyně Evropské asociace finančního plánování EFPA) 

Jsme skvělí. 

Petr MAKOVSKÝ (výkonný ředitel reality iDNES) 

Jsme super. Já se vždy snažím dostat do takového času.