12.5.2021 12:05

TVÁŘÍ V TVÁŘ - Zbyněk Hloušek

TVÁŘÍ V TVÁŘ - Zbyněk Hloušek

Dalším hostem, který přijal naše pozvání do pořadu Realiťák roku TVÁŘÍ V TVÁŘ, je Zbyněk Hloušek z realitní kanceláře Hloušek reality, který je historicky prvním "Realiťákem roku" a to za rok 2018.

Zbyněk Hloušek řídí rodinnou realitní kancelář HLOUŠEK REALITY Realitní centrum Jižní Město, s.r.o., která se specializuje na prodej bytů na Jižním Městě, v Praze 4 a 10. Oporou je mu také jeho manželka PhDr. Jana Hloušková – realitní makléřka pro Jižní Město. Od roku 2002  tak dokázali zprostředkovat stovky prodejů a výměn bytů, některé složitější, některé jednoduché, ale vždy bezpečně a ke spokojenosti klientů.

Co Zbyňka přivedlo k profesi realitního makléře? Jaké to je řídit rodinnou firmu? A jak rád tráví volný čas? 

 

Podcast:

Další díly můžete sledovat ZDE.


Kompletní přepis rozhovoru pořadu Realiťák roku TVÁŘÍ V TVÁŘ se Zbyňkem Hlouškem, který moderoval Petr Makovský, výkonný ředitel Reality.iDNES.cz:

Dobrý den, dámy a pánové, vítáme vás u dalšího dílu pořadu Realiťák roku - tváří v tvář. Pravidelně se potkáváme a seznamujeme s nejlepšími makléři, ať z minulých ročníků, z aktuálního ročníku, případně s odborníky z řad porotců a partnerů projektu a dalšími osobnostmi na realitním trhu. Dnes moje pozvání přijal Zbyněk Hloušek z Realitní kanceláře HLOUŠEK reality. Dobrý den přeji.

Dobrý den. Děkuju za pozvání.

Zbyněk Hloušek je první a historicky první vítěz projektu Realiťák roku, a to za rok 2018. Zbyňku, pojďme se dostat ještě před to, než jste se vlastně stal realitním makléřem, což byl rok 2002. Co vlastně bylo předtím?

Tak já jsem předtím byl zaměstnancem, nepodnikal jsem, ale o podnikání jsem dlouhodobě uvažoval. A vzhledem k tomu, že nejsem žádný střelec, dělám věci, který mám připravený, tak jsem se na tu profesi nejdřív chtěl připravit. Zhruba 2 roky jsem uvažoval o tý práci. Sondoval jsem situaci. Byl jsem, navštívil jsem nějaké realitní kanceláře, kde jsem se ucházel o práci, účastnil jsem se nějakých výběrových řízení, ale musím se přiznat, že tam mě to nějak neoslovilo, takže nakonec jsem začal podnikat pod svým jménem. Když jsem se zabýval tím, co bych vlastně měl v tom podnikání dělat, tak jsem zjistil, že tam nějaký potenciál u mě je, protože ačkoliv jsem chodil do škol v době, kdy povolání realitního makléře ještě neexistovalo, tak jsme tam měli jisté předměty, které se daly využít i pro tu realitní praxi, ať už se to týká třeba práva, měli jsme tam fotografování, měli jsme tam nějaké prezentace projektů a podobně. Pak jsem ještě osobně měl praxi takovou, že jsem byl třeba zakládajícím členem bytového družstva, tam jsem to viděl jako z jiné strany. Pak jsem měl zkušenosti třeba se stavebnictvím nějaký osobní. Takže prostě nakonec to vyvstalo z toho, že jsem vlastně zjistil, že mám nějakou výbavu a vlastně stačilo to jenom jako doladit přímo na to realitní zprostředkování a tam jsem vlastně začal tak, že jsem hned vlastně od asociace si udělal ten největší kurz, který byl a i postupně jsem vlastně se stále vzdělával, takže jsem se takhle rozjel. A ještě mi pomohlo teda to, že jsem měl známýho právníka, který dělal do realit, takže vlastně jsem ten potenciál měl pro to začít a vlastně jako rodinná kancelář a realitní funguje dodneška.

Začínal jste v roce 2002, to znamená, cca od roku 2000 jste na to připravoval?

Tak jak jsem říkal, nejsem žádný střelec, takže jsem tak jako zvažoval, protože já jsem měl zaměstnání, v kterém jsem byl docela spokojený, ale samozřejmě ta doba v devadesátých letech byla trošku převratná a byly tady nějaký možnosti, tak jsem uvažoval o tom podnikání, ale jak jsem říkal, už jsem měl rodinu, tak jsem si nemohl dovolit jen tak ze dne na den prostě to zavřít. Takže jsem o tom nějakou dobu přemýšlel, než jsem se rozhodl.

Co vás vlastně té práci realitního makléře baví?

Mě asi baví ta komplexnost, která tam je. To není o jedné profesi. Člověk nesedí jenom doma počítače, nebo jenom, já nevím, není na prohlídkách, ale je ta činnost široká. A vlastně vy pomáháte lidem, lidem nakládání s nemovitostma, musíte pochopit jejich důvody, vžít se do jejich situace a pak nastavit celý ten proces, jo. A mě baví na tom to, že to není o tý jedný práci, ta jedna práce samotná by mě třeba nebavila, mě baví ta komplexnost toho. A pak, když člověk vidí ten výsledek, kolikrát mít třeba připravenou prezentaci nějakou, prezentaci nemovitosti, na který dělá 10 lidí, jo, a člověk, když to potom vidí a nám se stává, že lidi potom vidí tu prezentaci a nedávno se nám klientka třeba rozbrečela, jak je ten její byt najednou hezký. Tenhle týden jsem měl lidi na prohlídce a taky říkali, no, my jsme takovou hezkou prezentaci neviděli, tak to člověka potěší. Zároveň řešíte lidem situace, kdy řeší to bydlení, to znamená, máme jedny klienty, oni kupují dům, my jim prodáváme byt, navázat to všechno, aby to, aby to navazovalo, takže to je jako docela zajímavá profese, je tam víc věcí.

Možná pojďme lehce od profese ještě kousek dál. Práce realitního makléře je 7 dní v týdnu skoro 24 hodin. Jak se to dá skloubit s rodinou. Řeknete nám něco o vaší rodině, o vašem zázemí?

Tak samozřejmě je to náročný, člověk nedělá takzvaně na píchačky. Může komunikovat vlastně těch 24 hodin, 7 dní v týdnu, samozřejmě je nutné dodržovat nějakou hygienu duševní, aby se z toho člověk nezbláznil, to znamená, snažím se držet víkendy, ale ne vždy se to, ne vždy to jde, protože pokud děláte, prodáváte třeba nemovitosti mimo Prahu, domy, chaty, tak to většinou skončí o víkendu. Navíc my jsme rodinná realitní kancelář, takže dělá více členů naší dobou širší rodiny, takže hodně debat doma i máme jako o práci, všechno to má svý výhody i nevýhody samozřejmě.

Vaše manželka je vlastně také realitní makléřka, vy jste zakládali společně v roce 2002 kancelář.

Manželka se mnou dělá od začátku, od té doby má oprávnění pro realitní činnost, má i certifikační zkoušky, ale samozřejmě tenkrát jsme měli malé děti, tak to nemohla dělat naplno, takže mi fungovala jako asistentka, chodila na prohlídky, ale žila tím. Teď už ty děti máme větší, takzvaně vylítly z hnízda, tak se tomu může věnovat naplno, takže teď, ano, teď je i přímo ona vidět jako makléřka.

Říkal jste, že se snažíte trávit v práci čas od pondělí do pátku, že si zkoušíte nechávat víkendy volné. Jak vlastně trávíte volný čas?

No, s tím volným časem to je horší. Snažím se regenerovat, protože pokud člověk se věnuje celý týden těm klientům, bohužel někdy i ty víkendy, tak potřebuje občas někam vyjet, třeba jednou za měsíc na nějaký wellness pobyt, si trošku srovnat myšlenky a fakt si jako odpočinout, úplně vypadnout, máme rádi cestování, ať už delší jako třeba o prázdninách, nebo i nějaké prodloužené víkendy, jinak mám rád turistiku, cyklistiku, trošku mě baví i jachting, na ten bohužel není tolik času.

Když se vrátím k té realitní profesi, jaké si myslíte, že máte silné stránky, co jsou vaše přednosti?

Já si myslím, že mám širší rozhled přes ty reality, protože vlastně jsem i během života nasbíral nějaké zkušenosti, které, a znalosti, které doplňují, nebo které tvoří ty znalosti toho makléře. Dnes je samozřejmě, dnes už třeba tolik nefotím, nebo nenatáčím ty videa, ale máme už tým lidí, který to pro nás vykonávají, ale je dobrý, když ty věci znáte, jo, takže ten makléř by měl znát právo, měl by znát daně, ale je dobrý, když, když umí napsat třeba i scénář na to videoprohlídku. Umí s lidma komunikovat, umí se vcítit do toho, musí být takový mediátory, protože často se stane, že může někde něco zaskřípat a od toho je tam ten makléř, aby, aby to dal dohromady, jo, takže proto nemůžou fungovat nějaké portály, které třeba nabízí jednotlivý služby, tam je potřeba vždycky někdo, aby na to kouknul jako na ten celek, uměl to řídit a nasadil ty věci, který prostě smysl mají a nějak na sebe navazovaly. Takže já si myslím, že mně pomáhá to, že jako celkem mám přehled o tý problematice, jak jsem říkal, měl jsem zkušenosti i třeba ze stavebnictví, že jo, s fotografií a tohle, to jsou všechno věci, který to nějakým způsobem doplňujou, protože nikdy nevíte, kde se v jaký situaci vyskytnete. A samozřejmě za ty léta praxe, jsem mluvil taky s mnoha tisíci lidmi, tak ty příběhy vlastně už znám, znám ty situace, který můžou nastat. A myslím si, že mě i klienti i jako berou, když je potřeba vyřešit nějaký problém, co by normálně šlo třeba k soudu, tak to nějaký spor, třeba může vzniknout z malýho sporu velkej mezi třeba klienty, tak ten makléř je dobrý, jak to umí vyřešit, protože funguje jako mediátor.

A máte nějakou slabou stránku, nějakej prostor pro zlepšení ještě v tuhle chvíli?

No, možná mám takovou slabost v tom, že se do toho případu vžiju moc. A jak člověk myslí na ty klienty, tak myslí tak, že mu právě nezbyde čas na sebe samýho, jako jo, takže prostě člověk s tou prací se probouzí i usíná a beru si to moc vážně, možná až moc, ale zase, pokud máte těm lidem udělat maximum, tak na ně nějak myslet musíte, takže ono je těžký najít, najít tu rovnováhu, zase nechci být tím tvrdým obchodníkem, který jenom udělá ten obchod a nic, jako jo, takže každý to má nastavený nějak, takže tady cítím, že mě to trošku svazuje v tom, že je to na úkor třeba mýho rodinnýho života.

Jako kancelář jste členy Asociace realitních kanceláří České republiky. Proč jste do toho start vlastně vstupovali?

Tak my jsme do toho vstupovali zhruba ze dvou důvodů. Za prvý, historicky Asociace realitních kanceláří byla snad jedna z prvních agentů, kteří poskytovali realitní vzdělávání. A jak jsem říkal, my od začátku dbáme na to realitní vzdělávání, takže jsme tam byli aktivními posluchači. Možná, kdybych sečetl počet kurzů, tak jsem jich možná tam absolvoval nejvíc, pak se teda přidaly další agentury. A druhá věc je, že jsem chtěl podpořit snahu Asociace realitních kanceláří o kultivaci realitního trhu, že je to agentura, která vlastně není vlastněná nějakou konkrétní realitní kanceláří a měla by zastřešovat celý ten trh, tak jsem tomu chtěl nějakým způsobem přispět.

A splnilo to vaše očekávání?

Všechno může být lepší, všechno může být horší. Myslím si, že by v něčem ta aktivita nebo podpora těch, těch realitních makléřů nebo kanceláří mohla být větší.

Našel jsem si u vás na stránkách, že deklarujete, že jste specialisti na Prahu 11, Jižní Město, Prahu 4 a Prahu 10. Jinam nejezdíte?

Jezdíme. Většinu nemovitostí máme právě v té naší spádový oblasti, a to ze dvou důvodů. Za prvé, jsme tam nejvíc známí. A za druhý to tam jakoby nejlíp známe, no, takže ty oblasti člověk zná, fakt jako každý barák, takže vím, kde v jakým, jaký byt je v jakým domě, jinak část zakázek samozřejmě děláme i mimo, protože my máme hodně zakázek z referenčního byznysu, to znamená, buď si nás předávají, nás doporučujou třeba klienti, anebo my fungujeme jako, jsme jako rodinný realitní makléř, to znamená, že pro tu rodinu uděláme jednu transakci, zřejmě s náma byli spokojení, takže potom nám dávají další, takže to znamená, nejdřív prodáme třeba byt na Praze 4 a potom z toho je dům, chata a takhle, takhle se to množí. Takže neodmítáme to. Samozřejmě ta efektivita práce je potom nižší, když máte někam dojíždět, že jo, tak je to i časově náročnější, ale děláme i jinde, no.

Možná jenom, jestli si vzpomenete na nějakou nej zakázku, která byla nejdál od vás?

Co se týká nejdál, tak to mohlo být tak do těch 100 km asi.

Asi jako v každé profesi je, i v realitní, je potřeba neustále držet krok s dobou, neustále se sebevzdělávat, vzdělávat. Jak je to u vás?

Samozřejmě nezůstáváme, nezůstáváme stát, stále se snažíme vyvíjet nový věci, to znamená, že sledujeme, sledujeme, co je novýho na trhu a snažíme se vždycky být nějak napřed, když to vezmu historicky, tak byli jsme jedni z prvních, kteří začli dělat pořádný fotky pořádným foťákem, plánky, weby nemovitostí, samozřejmě ta doba jde dál, musíme se vyvíjet, takže přidáme další služby, co jsme si dělávali kdysi sami, na co jsme stačili, na to si dneska najímáme, takže máme kolem sebe tým víc než 10 lidí, který prostě doplňují naše profese, aby to přece jenom bylo na tý hi úrovni. A tak se snažíme se to dělat tak, aby vlastně jsme poskytli těm klientům tu nejlepší službu, takže sledujeme, sledujeme samozřejmě, nebo ne, že bysme my jenom sledovali, sledujou ty ostatní makléři, že ti významní makléři se vzájemně sledují a inspirují se, takže ten trh se fakt jako posouvá a vidím to i za poslední roky, jak se zvednul, což má teda pozitivum ve vyšší kvalitě služeb pro klienty, zase je to náročnější pro ty makléře, kde to stojí mnohem víc času a i ta finanční náročnost na tu zakázku se zvedla.

Možná jsem se chtěl taky zeptat, jak se vlastně ten realitní trh posunul třeba za poslední rok?

Tak za poslední rok, museli jsme to vzít ze dvou pohledů. Jedna věc je, jak se posunula třeba prodejnost nemovitostí, ceny nemovitostí, a tak, tak ty teda vzrostly. Může za to, jak zájem těch kupujících, kteří prostě chtějí do toho uložit peníze, zrušila se daň z nabytí, což znamená, zase to podpořilo poptávku hypotéky, se furt drží dobře, takže ty nemovitosti stoupají, ceny nemovitostí stoupají. Jinak, jak jsem říkal, o tý vlastně náročnosti tý práce toho makléře, tak se stále zvedá, ať už co se týká tý oblasti prezentační, nebo bohužel jsou i nějaký povinnosti, který stát na ty makléře vkládá, ať už je to nějaký třeba dodržování nějakých (???), abysme lustrovali, lustrovali klienty, takže ta náročnost je fakt velká.

Jak jste se za poslední rok změnil vy?

Tak zase za rok se člověk asi tolik nezmění, nicméně ta koronakrize samozřejmě nějak se na těch, nebo na každým se nějakým způsobem poznamenala, my jsme byli zvyklí poměrně dost cestovat, a to nám letos, nebo v loňském roce umožněno moc nebylo, nebo ne jenom cestovat, ale i trávit volný čas, že jsme relaxovali tím, že jsme si třeba zašli, já nevím, zacvičit, zaplavat a cestovat, a tak, a mnoho z těch aktivit nejde, takže teď vám zbude jenom vlastně nějaká turistika, že jo, v rámci České republiky. Nedávno byly dokonce i okresy zavřený.

Co byste doporučil svým klientům, aby prodali, nebo aby koupili nemovitost?

Co se týká prodeje, tak je dobrá doba v tom, že ty ceny nemovitostí teďka jsou na maximální úrovni, který kdy v historii byly. Otázka je, co bude s cenami dál, to nikdo neumí zodpovědně teďka na to odpovědět, takže takhle, ale záleží na tom samozřejmě, co člověk chce, pokud má nějakou potřebu, že potřebuje vyřešit svojí situaci, třeba nákup nemovitosti, tak může klidně prodat, protože zase koupí jinou nemovitost, tak na tom neprodělá, jo, jak jsem říkal, pro lidi, který to potřebujou řešit, tak je dobrá doba, otázka je, jestli ty nemovitosti půjdou dál nahoru, to nikdo neví, křišťálovou kouli nemáme.

Když se zpětně podíváte na to svoje působení jako realitní makléř. Rozhodoval byste se v roce 2002 jinak, že byste tu profesi zase šel dělat?

Asi jo, asi jo, protože tady se skloubily požadavky takový, který jsem nějakým způsobem jakoby splňoval, takže když to řeknu, tak to byla taková profese, která mi byla jako, tak jako, když to řeknu, trošku jako na míru, bylo, že jsem splňoval hodně těch požadavků, třeba kvalifikačních. A i mně ty věci jako baví, jo, mě prostě bavila práce na počítači, jsem kdysi dokonce dělal programátora, teď už to samozřejmě nedělám, mám na to "ajťáka", který mi dělá web, jo, bavilo mě fotografování, to je tady taky, obecně mě baví nemovitosti, rád se podívám i soukromě na každou jako zajímavou nemovitost, jo, docela baví obchod i komunikace s lidma, takže vlastně tohle to vlastně splňuje, to splňuje, takže, zároveň si nedovedu představit, že bych seděl někde v kanceláři celou dobu, nebo někde stále jenom jezdil, to byla nějaká kombinace těch činností, takže to mi asi jako na tom vyhovuje.

Já vám moc děkuju za rozhovor, bylo to velmi příjemné povídání. Držím palce do budoucna, ať se vám daří a doufám, že se brzy uvidíme.

Já taky děkuju za pozvání a mějte se. Na shledanou.

To byl Zbyněk Hloušek z Realitní kanceláře HLOUŠEK reality. Veškeré naše díly pořadu Realiťák roku - tváří v tvář můžete najít na Facebooku, YouTube, popřípadě poslouchat v podcastových aplikacích. Mějte se krásně a krásný den. Na shledanou.