17.5.2022 16:04

Víte, co je to chytrý dům? Plnohodnotný musíte projektovat před stavbou

Víte, co je to chytrý dům? Plnohodnotný musíte projektovat před stavbou

Chytrý dům je slovní spojení, které jste už určitě slyšeli. Hodně se zmiňuje, často se o něm mluví, ale málokdo opravdový chytrý dům viděl na vlastní oči. Ale není to žádná chiméra, chytrý dům může být navýsost praktický. Ovšem také to mohou být vyhozené peníze.

Co to tedy je chytrý dům? To je nemovitost s vysokou mírou automatizovaných obslužných procesů a možností vše kontrolovat a ovládat na dálku. Lidově řečeno, věci, které jinak děláte ručně, lze v chytrém domě dělat přes displej mobilu a u některých systémů doma hlasovými povely (většinou anglicky). Třeba si nastavíte topení z druhé strany světa, chvíli před tím, než se vydáte na cestu domů.

Pokud namítnete, že na elektrický či plynový kotel s vytápěním také nemusíte sahat, stačí mít nastavené termostaty, tak jistě máte pravdu, ale chytrá domácnost to není. Ta jde mnohem dál. Tak třeba předokenní žaluzie se automaticky nastavují podle slunečního svitu, dům si sám rekuperuje vzduch, řídí solární panely a tak dále. 

Praktické věci i absurdity

Systém může ovládat domácí spotřebiče, osvětlení, kamery, alarm, zavlažování zahrady, obsluhu bazénu a tak dále. Možností je dnes strašně moc až po poněkud absurdní zařízení typu chytré konvice na ohřev vody, chytré trouby, chladničky nebo kávovaru. Celkově to je jistě praktická záležitost, která však vyžaduje dobré plánování. Nakupovat bez rozmyslu chytré přístroje bude znamenat, že je pravděpodobně nakonec budete používat jako hloupé. 

Pro ovládání je potřeba internetové připojení a lokální konektivita. Tu lze řešit bezdrátově, plno přístrojů je na to přímo uzpůsobeno, ale u mnohých je to polovičaté řešení. Příkladem budiž senzory alarmu na oknech a dveřích. Ty samozřejmě existují jako bezdrátové, ale prostě v nich budete muset měnit baterie, pokud při stavbě domu neuděláte potřebné rozvody. To samé platí pro zařízení, která jsou součástí stavby, což je třeba případ zmíněných automatických žaluzií nebo pro chytrý domovní zvonek. 

Myslete na rozvody už při stavbě

Udělání rozvodů při stavbě zase není takový náklad, především však myslete vedle elektriky i na internetové rozvody. Naopak jejich dodělávání v celém bytě či domě po dokončení je nejenom mnohem nákladnější, ale také velmi pracné a omezující. Navíc instalaci takových zařízení musí obvykle dělat autorizovaný pracovník. Stejně tak si potřebné rozvody udělejte na zahradě dřív, než ji osázíte. 

V každém případě si rozmyslete, co chcete, aby váš chytrý dům či byt uměl. Počítejte s tím, že ne všechna zařízení spolu spolupracují. Pokud tedy chcete co nejvíc věcí ovládat přes jednu aplikaci. Úplně vše stejně takto ovládat nepůjde, na trhu je množství systémů a především integrovaná zařízení (vytápění, větrání, žaluzie, atd) bude vyžadovat jiný systém než třeba vysavač. Proto se před nákupem poraďte se specialisty, jinak si můžete život víc zkomplikovat než ulehčit. 

Praktické vychytávky

A co je dobré ovládat na dálku? Doporučujeme chytrý zvonek s kamerou. Příchozí se vám zobrazí na mobilu a vy s ním můžete komunikovat, i když nejste doma. Populární je chytré osvětlení, to je dnes vlastně takový základ chytré domácnosti. Výběr je široký, od jednotlivých žárovek až po celé osvětlení domu. Praktický je i automatický vysavač, který můžete ovládat na dálku, nebo si chytrou domácnost můžete vyzkoušet v podobě chytré zásuvky. To je investice v řádu stokorun, a pokud ji zapojíte tam, kde žehlíte, tak už se nikdy nemusíte strachovat, zda jste žehličku vytáhli ze sítě. Můžete to udělat na dálku, zásuvku prostě vypnete.

Při komplexním řešení chytré domácnosti myslete i na energetickou zálohu, při výpadku proudu byste jinak měli úplně mrtvý dům. A kolik to celé stojí? U jednotlivých zařízení, která nejsou integrální součástí domácnosti to nejsou zase tak velké náklady. Někdy nebudete připlácet nic, jindy do 30 procent. Komplexní systémy jsou už dražší špás, kompletní vybavení pro chytrý dům může vyjít na desítky i stovky tisíc korun.